Приводом для написання цієї статті стала Узагальнююча консультація № 1051, яка нещодавно була офіційно оприлюднена ДПСУ. Цей документ буде доброю втіхою для єдиноподатників - орендодавців нерухомості та земельних ділянок, які, керуючись попередніми роз'ясненнями податківців, повинні були сплачувати земельний податок і подавати декларацію, незважаючи на звільнення, передбачене статтею 297 ПКУ.

Тепер єдиноподатники мають можливість надавати в оренду нерухомість і земельні ділянки, не сплачуючи земельний податок за такі ділянки. Ураховуючи, що Узагальнююча консультація № 1051 роз'яснює існуючу норму ПКУ, а не запроваджує нову, то її положення є справедливими для правил сплати земельного податку починаючи з 01.01.2012 р.

Детальніше про все це ми розповімо в цій статті.

Маргарита СМИРНОВА, консультант газети «Власне Діло»

 

Документи статті

ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦКУ - Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

Указ № 32/99 - Указ Президента України «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення» від 19.01.99 р. № 32/99.

Узагальнююча консультація № 1051 - Узагальнююча податкова консультація щодо плати земельного податку власниками нежитлових приміщень, платниками єдиного податку - фізичними особами - підприємцями, затверджена наказом ДПСУ від 23.11.2012 р. № 1051.

Наказ № 1015 - наказ ДПАУ «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» від 24.12.2010 р. № 1015.

 

Короткий екскурс в історію

Підприємці на єдиному податку мають право не сплачувати ряд податків, перелічених у пункті 297.1 ПКУ. Так, на підставі підпункту 4 цього пункту вони звільнені від сплати земельного податку та подання по ньому звітності. Однак цією нормою передбачено виняток: ця пільга не застосовується єдиноподатниками, якщо земельні ділянки «не використовуються ними для провадження господарської діяльності».

Більш чіткого роз'яснення, які саме випадки вважаються «не господарським використанням для обов'язкової сплати земельного податку, ПКУ немає. Тому досить часто виникало питання: чи зобов'язані єдиноподатники сплачувати земельний податок, якщо передають в оренду свою земельну ділянку або розташовану на ній нерухомість (разом з ним)?

Ми завжди дотримувалися думки, що звільнення від сплати податку при передачі в оренду таких об'єктів діє, так як ця операція здійснюється у межах підприємницької діяльності, а нерухомість і ділянку в ній використовуються. Адже передачу в оренду нерухомості або землі потрібно розглядати як діяльність з надання послуг, від якої підприємець отримує дохід (тобто це господарська діяльність згідно підпунктом 14.1.36 ПКУ). Без використання земельної ділянки надання таких послуг неможливо, тому стверджувати, що земельна ділянка не використовується в такій господарської діяльності підприємця, неправильно.

У свою чергу, податківці традиційно наполягали на зворотному. Наприклад, в листі ДПСУ від 14.03.2012 р. № 7267/7/17-3217 говорилося про те, що земля під нерухомістю, зданої в оренду, використовується орендарем, а платник-орендодавець у своїй підприємницькій діяльності її не використовують. Те ж саме стосувалося і оренди земельних ділянок: на цей рахунок наводилися відповідні роз'яснення з ЄБПЗ (див. «ВД», 2012, № 8, с. 27).

На цій підставі податківці вимагали від єдиноподатників сплати податку за передану в оренду землю, в тому числі і від орендодавців нежитлових приміщень у багатоквартирних житлових будинках.

Відзначимо, що подібна проблема у єдиноподатників-орендодавців існувала досить давно, ще до 01.01.2012 р. - до початку роботи за правилами ПКУ. І в той час податківці дотримувалися аналогічної позиції, незважаючи на думку інших державних органів та судів, які були на боці підприємців. Зокрема, Держкомпідприємництва в листі від 07.12.2006 р. № 8844 приходив до висновку, що передача в оренду нерухомості і що знаходиться під нею землі здійснюється з метою отримання доходу, а значить, є підприємницькою діяльністю, пов'язаною з наданням послуг.

Тепер же, до радості єдиноподатників, точка зору ДПСУ кардинально змінилася, і податківці нарешті визнали, що передача в оренду нерухомості, розташованої на власних земельних ділянках, не позбавляє їх пільги щодо сплати земельного податку.

 

Право не платити земельний податок

Отже, ДПСУ офіційно роз'яснила правила застосування підпункту 4 пункту 297.1 ПКУ і відмовилася від своєї фіскальної позиції в питанні звільнення від земельного податку. Податківці погодилися з тим, що єдиноподатники-орендодавці мають повне право не платити земельний податок за ділянки, передані в оренду разом з розміщеною на них нерухомістю.

В Узагальнюючою консультації № 1051 податківці після аналізу законодавства нарешті прийшли до розумного висновку, до якого приходили і ми. Отже, оскільки неможливо здавати нерухомість в оренду, не використовуючи при цьому земельна ділянка, що знаходиться під нею, то він все-таки продовжує використовуватися в госпдіяльності орендодавця (власника нежитлового приміщення). Тому єдиноподатник на підставі норми підпункту 297.1.4 ПКУ все-таки звільняється від:

- сплати земельного податку;

- подання звітності по земельному податку.

Зауважимо, що офіційне роз'яснення ДПСУ стосується лише випадку з передачею в оренду земельних ділянок під нежитловими приміщеннями. Тим не менше при здачі в оренду тільки земельної ділянки, на наш погляд, податківці не повинні продовжувати наполягати на багаторічної фіскальної позиції, так як за логікою підхід в обох випадках має бути однаковим.

Крім дуже корисного роз'яснення для єдиноподатників - орендодавців нерухомості, дана консультація фактично спростувала ще одну теорію ДПСУ щодо єдиноподатників - платників земельного податку, у яких державний акт на земельну ділянку оформлений як звичайна фізична особа. Тепер з тексту консультації можна зробити висновок, що від земельного податку платник звільняється незалежно від того, як оформлений держакт.

Нагадаємо, що раніше ДПСУ наполягала на тому, що підприємець на єдиному податку звільняється від сплати земельного податку лише в тому разі, якщо земельна ділянка була придбана в період з 19.01.99 р. до 20.07.2007 р. на підставі Указу № 32/99, т. е. з оформленням держакту на землю на фізособу-підприємця (див. «ВД», 2012, № 8 с. 27). Ми, в свою чергу, вважали такий підхід незаконним, тому як суб'єктом права власності вважається фізична особа, а вже на підставі статті 320 ЦКУ воно може використовувати своє майно в підприємницькій діяльності.

Дана консультація ДПСУ вже не містить такої суперечності. Підприємець на єдиному податку звільняється від сплати земельного податку, якщо:

- держакт на право власності на земельну ділянку оформлений на фізичну особу (фізособу-підприємця), тобто можна вважати «або так, або так»;

- земельна ділянка використовується ним для провадження господарської діяльності (на ньому розташований магазин, СТО і т. д.).

До речі, на нашу думку, від земельного податку в період роботи на спрощеній системі повинні бути звільнені і ті підприємці, які змушені були перейти на загальну систему з-за забороненої оренди нерухомості чи земельних ділянок.

 

Надання земельної звітності

Виходило, що, залишаючись у зв'язку з фіскальною позицією ДПСУ платниками земельного податку, єдиноподатників - орендодавців нерухомості та земельних ділянок, а також тим, у кого держакт був оформлений звичайна фізособа, потрібно було думати про надання звітності.

Зауважимо, що ДПСУ не відразу визначилася з правилами надання звітності з земельного податку для фізосіб-підприємців.

Справа в тому, що ПКУ передбачені різні правила нарахування земельного податку юридичними та фізичними особами. При цьому відповідно до пунктами 286.2 і 286.5 ПКУ самостійно нараховувати земельний податок повинні лише юридичні, а фізособам, в тому числі підприємцям, податкове зобов'язання повинні нараховувати податкові органи та надсилати повідомлення-рішення з сумою, що підлягає сплаті до 1 липня.

Тому в ранніх роз'яснень податківців в ЄБПЗ говорилося про те, що фізособи-підприємці повинні надавати звітність лише для нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності, а земельний податок вони будуть платити на підставі повідомлення-рішення.

Пізніше податківці передумали і виклали інший порядок надання земельної звітності:

- підприємці - власники землі на підставі держакту на землю, виданого в період з 19.01.99 р. до 20.07.2007 р. (згідно Указу № 32/99), мають надавати декларацію з плати за землю (звітну на рік (не пізніше 20 лютого поточного року) або нові звітні за кожен місяць) і щомісяця сплачувати протягом 30 календарних днів земельний податок;

- підприємцям - власникам землі на інших підставах нарахування земельного податку проводиться органами ДПС, які видають податкові повідомлення-рішення платнику до 1 липня поточного року, а земельний податок сплачується протягом 60 днів з дня вручення такого повідомлення-рішення.

Таким чином, деякі підприємці на єдиному податку, яких зобов'язали сплачувати земельний податок, повинні були надати на початку року земельну звітність на 2012 рік звітувати в щомісячних декларацій.

При будь-якому способі подачі звітності вони повинні були задекларувати і щомісячно сплачувати податок на землю, а, як тепер з'ясувалося, робити цього не вимагалося. Напевно, багато підприємці захочуть повернути сплачений земельний податок або хоча б звільнити себе від його сплати в майбутніх місяцях, тому розповімо, в якому порядку це потрібно зробити.

 

Що робити підприємцям, щоб повернути земельний податок

Відразу скажемо, що з появою Узагальнюючій консультації № 1051 підприємці, які раніше дотримувалися вимог ДПСУ щодо сплати земельного податку та подали на початку року декларацію, автоматично не звільняються від його сплати за звітні (податкові) місяці цього року. Отже, за ними продовжує числитися податкове зобов'язання за листопад і грудень, а, крім того, автоматично повертати земельний податок за минулі місяці їм також не будуть.

Таким чином, перед добросовісними платниками варто два питання: що зробити, щоб перестати сплачувати земельний податок, і як повернути зайво сплачені кошти.

Для того щоб припинити сплату земельного податку майбутніх місяцях, єдиноподатники можуть подати до податкової інспекції уточнену декларацію по земельному податку за 2012 рік або (що теж допустимо) нові звітні (щомісячні) декларації за ті періоди, терміни подання звітності за які ще не настали, тобто за листопад і грудень.

Якщо єдиноподатники скористалися правом надавати місячні декларації із земельного податку, то в такому випадку податківців до граничного терміну подання декларації за листопад потрібно повідомити (у довільній письмовій формі) про відсутність в наступних звітних періодах об'єкта оподаткування.

Цей варіант підходить тим, кому не потрібні зайві клопоти з поверненням податку за період січень - жовтень, а ось тим, хто вирішить піти далі, потрібно поступити таким чином.

У річній уточненої декларації необхідно, скажімо так, «зняти» нарахування за ті періоди 2012 року, терміни сплати податку за які вже пройшли. Зрозуміло, що таке уточнення податкових зобов'язань не спричинить за собою нарахування «самоштрафу».

Наступний крок - подання до органу ДПС заяви на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі (пункт 43.4 ПКУ).

Причому ті платники, які потрапили під штрафні санкції за неподання декларації та/або несплату податку, можуть оскаржити податкове повідомлення-рішення в судовому порядку.

Якщо підприємець сплачував податок на підставі повідомлення-рішення (пункт 286.5 ПКУ), то для повернення сплаченого податку доведеться звернутися до адмінсуду, строк для звернення в який становить 1095 днів з дня отримання повідомлення-рішення.

 

Правила виправлення земельного податку в декларації

Отже, якщо помилкова сума була вказана у минулих періодах (місяцях поточного року, за яким пройшли граничні строки подання нової звітної декларації), то виправляти дані потрібно шляхом подання уточнюючої декларації.

Форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), затверджена наказом № 1015, призначена в тому числі і для надання уточнюючої декларації (для цього в шапці у реквізиті «Код типу декларації» слід поставити позначку «Х» на стор. 03 «Уточнююча»).

Крім того, стор. 2 при виправленні помилки по земельному податку в полі «за 20__ рік» вказують рік, за який виправляється помилка (2012).

Якщо виправляється помилка, допущена при розрахунку земельного податку, то суб'єкту господарювання потрібно заповнити основну частину уточнюючої декларації в наступній послідовності:

- в стор. 1 - 5 потрібно вказати правильно розрахований розмір земельного податку, в нашому випадку потрібно поставити прочерки;

- в стор. 6 необхідно вказати раніше задекларовані суми земельного податку. Для заповнення цього рядка слід перенести в неї значення стор. 5 тієї декларації, дані якої уточнюються;

- в стор. 7 відображаються дані про суми заниження податкових зобов'язань (позитивне значення різниці між даними стор. 5 і 6) за всі звітні періоди року і минулі і майбутні, його в нашому випадку не буде, тобто ставимо прочерки;

- в стор. 8 вказується лише сума заниження податкових зобов'язань за минулі звітні періодитут також ставимо прочерк;

- стр. 9 заповнюється, якщо допущена помилка призвела до завищення податкових зобов'язань, як, наприклад, у розглянутій ситуації. В такому випадку в ній наводиться позитивне значення різниці показників стор. 6 і 5 за всі періоди року (минулі і майбутні);

- в стор. 10 вказується реальна сума завищення податкових зобов'язань за минулі періоди. Сума завищення, що виникла в майбутніх періодах з-за виправлення помилки, у цей рядок не переноситься.

Інші рядки в уточнюючій декларації заповнювати не доведеться (ставляться прочерки).

 

Висновки

З двох видів плати за землю єдиноподатківці звільнені тільки від сплати земельного податку. У той час як сплачувати орендну плату за землі державної і комунальної власності вони повинні на загальних підставах.

Тепер податківці змінили свою точку зору і вважають, що земля під нерухомістю, зданої в оренду, використовується у підприємницькій діяльності орендодавця, а отже, орендодавці-єдиноподатники можуть користуватися звільненням від сплати земельного податку.

Той же підхід, на нашу думку, повинен застосовуватися і до оренди земельних ділянок без нерухомості.

Офіційне роз'яснення ДПСУ стосується звільнення від сплати земельного податку починаючи з 01.01.2012 р., тому у підприємців є шанс повернути сплачені суми. Для цього їм потрібно подати уточнюючу декларацію по земельному податку або оскаржити повідомлення-рішення, якщо вони платили податок як звичайні фізичні особи.

У будь-якому випадку їм варто повідомити в довільній формі свою ДПІ про відсутність об'єкта оподаткування.

 

Видання «Власне діло»

 

2559609718

Комментарии

You have no rights to post comments


Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей7499
mod_vvisit_counterВчера посетителей3168
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей30665
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе34098
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей38908
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце109361
mod_vvisit_counterВсего посетителей26410960

We have: 108 guests, 5 bots online
0: 3.238.235.155
 , 
0