Відповідаючи на питання: «В яких випадках показники графи 11 додатка АМ до декларації з податку на прибуток переносяться в графу 5 цього додатка?», фахівці податкового органу пояснили в «Єдиній базі податкових знань», що показники графи 11 протягом податкового року не переносяться в графу 5, оскільки декларація складається наростаючим підсумком. З роз'яснення випливає, що перенесення даних з графи 11 у графу 5 таблиці 1 додатка АМ можливий тільки з декларації за попередній рік в декларацію за І квартал 2012 року.
   
   Однак, якщо проаналізувати дане роз'яснення, можна переконатися, що воно некоректно.
   
   Насамперед, нагадаємо, що:
   
   - у графі 11 таблиці 1 додатка АМ слід наводити суми нарахованої амортизації, що включається в податкові витрати майбутніх періодів. У цій графі наведена формула розрахунку суми такої амортизації виходячи з даних граф таблиці 1. Насправді ж, щоб визначити результат у графі 11, необхідно виконати розрахунок, суть якого зводиться до того, щоб із суми незавершеного виробництва продукції/послуг та/або залишків готової продукції на складі виділити суму амортизації, «завислого» в таких залишках. А вже потім шляхом вирахування із загальної суми амортизації, нарахованої у податковому періоді, знайти ту суму амортизації, яку слід відобразити як витрати такого звітного податкового періоду у графах 6-10 таблиці 1 додатка АМ;
   
   - у графі 5 слід наводити суму нарахованої амортизації за попередні звітні податкові періоди, що не включена до складу витрат таких податкових періодів. Тобто в цій графі відображається та сама «зависла» сума амортизації, яка визначається розрахунковим шляхом. При цьому ні положення ПКУ, ні форма декларації з податку на прибуток не пропонують платникам жодного варіанту, як таку суму розрахувати. Кожному доводиться самостійно продумувати порядок розрахунку і оформляти його як первинний документ, на підставі якого відбудеться заповнення граф таблиці 1 додатка АМ.
   
   Отже, ще раз підкреслимо: у графі 11 таблиці 1 додатка АМ відображається сума амортизації, яка увійшла до складу незавершеного виробництва продукції/послуг або до складу собівартості готової продукції, що перебуває на складі і ще не реалізованою.
   
   Згідно з п. 138.8 ПКУ до податкових витрат включається собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Отже, якщо у підприємства на кінець звітного податкового періоду є незавершене виробництво (сальдо на Дт 23 рахунку) або залишки готової продукції на складі (сальдо на Дт 26 рахунки) ще не проданої покупцям, то частина суми амортизації виробничих основних засобів, «зависла» в таких залишках, не може бути включена до валових витрат звітного податкового періоду.
   
   Вважаємо, саме з таких міркувань була продумана форма таблиці 1 додатка АМ до декларації з податку на прибуток. Її творцям хотілося бачити «перехідні» з одного податкового періоду до іншого такі «зависають» суми амортизації.
   
   Все було б просто (не рахуючи трудовитрат на розрахунок цієї суми), якби декларація з податку на прибуток підприємств складалася за кожен квартал окремо. Але оскільки декларація складається наростаючим підсумком, тобто наступний податковий період (наприклад, ІІ - IV квартал) поглинає дані попередніх податкових періодів (наприклад, II квартал II - III квартал), то перехід суми амортизації, «завислого» на кінець ІІ кварталу, неможливо побачити в таблиці 1 декларації за період II - IV квартал. Чому?
   
   На те є кілька причин:
   
   - незавершене виробництво, числиться на кінець ІІ кварталу, може бути завершено в ІІІ кварталі і продукція може бути продана. А значить, сума амортизації, яка входила до складу такого незавершеного виробництва мала право бути включеною в податкові витрати періоду ІІ - ІІІ квартал;
   
   - залишки готової продукції, що значаться на кінець ІІ кварталу, могли бути продані як у ІІІ кварталі, так і в IV кварталі. Тому сума амортизації, яка входила до складу собівартості залишків готової продукції на складі, могла бути повноправно включена (звичайно, знову розрахунковими частинами) як у третьому, так і в IV кварталах.
   
   Що ж, на нашу думку, необхідно було зробити платнику податку, заповнюючи таблицю 1 за період ІІ - ІІІ квартал та за період II - IV квартал?
   
   1. Найголовніше продумати і затвердити розпорядчим документом по бухгалтерії:
   
   - порядок розрахунку сум амортизації, «завислого» у незавершеному виробництві та залишках готової продукції;
   
   - порядок визначення суми амортизації, яка з такою «завислого» суми, може бути включена в наступному податковому періоді до собівартості реалізованої продукції, робіт, послуг.
   
   І це, на наш погляд, самий трудомісткий, але вдячна праця, що з 01.01.2012 р. теж буде потрібен, оскільки форма декларації з податку на прибуток хоч і змінена, і дані таких розрахунків у додатках до декларації відображати вже не доведеться, але використовувати їх все одно треба буде, тому що правила відображення податкових витрат збережені. Вартість незавершеного виробництва і собівартість залишків готової продукції на складі, а значить і «зависла» у них сума амортизації як і раніше не буде відображатися в податкових витратах звітного податкового періоду.
   
   2. Треба було розрахунковим шляхом визначити одну частину суми амортизації, яка з «завислого» на кінець II кварталу (графа 11 таблиці 1 додатка АМ) отримала право на включення в податкові витрати періоду II - III квартал, і відобразити її суму у графі 6 таблиці 1 додатка АМ за цей період.
   
   3. Треба було розрахунковим шляхом визначити іншу частину суми амортизації, яка з «завислого» на кінець II кварталу (графа 11 таблиці 1 додатка АМ) так і не отримала право бути включеною в податкові витрати періоду II - III квартал, і відобразити її у графі 5 таблиці 1 додатка АМ за цей період.
   
   4. Треба було розрахунковим шляхом визначити суму амортизації, яка набула статусу «завислого» на кінець III кварталу. Для розрахунку використовувати залишки на 30.09.2011 р. незавершеного виробництва (сальдо на Дт 23) і залишки готової продукції на складі (сальдо на Дт 26). Потім відобразити таку суму у графі 11 таблиці 1 додатка АМ до декларації з податку на прибуток за період II - III квартал.
   
   5. Тепер у таблиці 1 додатка АМ до декларації з податку на прибуток за період II - IV квартал треба у графі 5 вказати на ту частину суми амортизації, яка з графи 11 таблиці 1 додатка АМ за період II - III квартал не може бути відображена в податкових витратах (наприклад, залишки готової продукції на 01.10.2011 р. залишилися нереалізованими в IV кварталі).
   
   6. Частина суми амортизації, яка у попередньому кварталі вказували в графі 11 таблиці 1, а в поточному періоді отримала право на включення в податкові витрати (наприклад, залишки готової продукції продані, а незавершене виробництво завершено, продукція вироблена і продана), необхідно відобразити у графі 6 таблиці 1. При цьому на кінець податкового періоду II - IV квартал у графі 11 виявиться та сума амортизації, яка «зависне» у знову утворилися на 01.01.2012 р. залишки незавершеного виробництва і собівартості залишків готової продукції на складі. Якщо таких залишків не буде, то не буде і даних для заповнення графи 11.
   
   На закінчення відзначимо, що як би не заповнив платник таблицю 1 додатка АМ, - то згідно з роз'ясненням фахівців податкового органу, дотримуючись вищеописаною логіки, - він вчинить правильно. Підставою для такого висновку є те, що наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. № 114 порядок заповнення декларації не затверджено. При цьому виносок до назв граф 5 і 11 таблиці 1 про те, що вони не повинні заповнюватися протягом податкового року, форма додатка АМ не містить.
   
   Ясно тільки одне - бухгалтерам платників податку на прибуток - виробників продукції/послуг, що мають незавершене виробництво і залишки готової продукції на складах на кінець звітних податкових періодів, не позаздриш. Заповнення декларації з податку на прибуток для них перетворилося на майже суцільний алгебраїчний розрахунковий процес.
   
   Ірина Киян
   керівник відділу консалтингу АФ «АленАудит»
   
   Дата підготовки 21.12.2011
   ____________
   
   Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей7741
mod_vvisit_counterВчера посетителей3168
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей30907
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе34098
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей39150
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце109361
mod_vvisit_counterВсего посетителей26411202

We have: 89 guests, 2 bots online
0: 3.238.235.155
 , 
0