Перерахунок доходів населення повинен проводитися по-новому, передає UBR.
   
Українцям перерахують зарплати. 23 лютого Кабмін оприлюднив свою постанову №77 від 11 лютого, яким збільшив поріг індексації грошових доходів населення до 103%. Досі доходи громадян (у вигляді зарплати і т. п.) підлягали автоматичного перерахунку, якщо місячний індекс інфляції перевищував порогове значення в 101%.
   
Простіше кажучи, якщо зростання цін за місяць буде вище 3%, то розмір грошових виплат повинен бути проіндексований. Нагадаємо, вимога підвищити поріг індексації 101% до 103% передбачено змінами до ст. 4 Закону про індексацію доходів (№1282)
   
   Як це працює
   
Індексувати доходи починають тільки з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому офіційно Держстатом опубліковано індекс споживчих цін. Наприклад, якщо в березні 2016 року інфляція складе 3,1%, то цей показник буде опублікований в квітні. Значить індексувати доходи необхідно з травня. Поки приводу для такого перерахунку немає — офіційна інфляція за січень 0,9% (або індекс 100,9%).
   
"Дане рішення уряду майже ніяк не позначиться на реальних доходах населення. Просто так звану індексацію будуть проводити рідше. За минулий рік інфляція склала 43%, але ніде зростання зарплати або інших видів виплат навіть близько не підібрався до цього показника", — сказав UBR.ua президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.
   
Але тут справа не стільки в макроекономічних показниках, скільки у бухгалтерських тонкощах розрахунків. Справа в тому, що розрахунок відсотка, на який потрібно буде підвищувати зарплату, ведеться для кожного співробітника окремо — з моменту останнього підвищення голого окладу для його посади (без урахування будь-яких змінних виплат, наприклад, премій). А подолання інфляційного порогу — це лише спусковий гачок для початку збільшення виплат.
   
"Індексація відбувається не на всю суму зарплати, а лише на її частину в межах місячного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз 1378 грн)", — уточнив UBR.ua заввідділом досліджень рівня життя НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та НАНУ Валентина Латік.
   
Визначення відсотка, на який треба підвищити оклад, досягається шляхом множення показників інфляції (тобто наростаючим підсумком) і деяких додаткових арифметичних дій, які ми тут опустимо. Наприклад, у січні зарплата працівника була 3200 грн. Останній раз вона підвищувалася рік тому — в січні 2015 року. Індексації підлягає тільки 1378 грн. Приріст індексу споживчих цін для цього працівника складе 38%, а сума індексації — 523 грн. Вона виплачується одночасно з нарахуванням та виплатою зарплати за місяць і підлягає оподаткуванню, як того вимагає закон.
   
   Кому вигідно
   
Як зазначає Валентина Латік, сьогодні вся проблема полягає в низьких офіційних зарплатах українців, і тому ніяка індексація їм не допоможе. "Ця норма важливо для бюджетників, так як там рідко підвищують оклади. Для деяких працівників сума індексації часом виявляється з часом вище, ніж базовий оклад. Що абсолютно не стимулюють до ефективної праці", — зазначила вона.
   
Наприклад, зарплата рядового співробітника, який досить довго пропрацював на одному посту, може виявитися вище, ніж у нового начальника відділу. Тобто, система індексації заохочує не людини, а його посада. Чим довше сидиш на одному місці, тим більше сума компенсації у зв'язку із зростанням цін.
   
Приватний сектор дивиться, що держава не підвищує оклади і сам не поспішає це робити.
   
Втім, для компаній, на відміну від бюджетних організацій є альтернатива індексації. Підприємство може не індексувати зарплату працівників, а підвищувати її з урахуванням очікуваного рівня інфляції. Приклад застосування цього методу міститься в додатку 5 до Порядку проведення індексації (постанова КМУ від 17.07.2003 р. № 1078).
   
"Реальний сектор може вибирати, яким способом проводити індексацію. Або індексувати, як вимагає Порядок, або просто частіше підвищувати зарплату", — каже Валентина Латік. Тут важливо зауважити, що сума підвищення зарплати повинна бути не нижче, ніж розрахункова сума індексації. В іншому випадку підприємству доведеться дорахувати виплати працівникам, а то й заплатити штраф інспекції з праці.
   
Цікаво, що депутати від "Оппоблока" Наталія Королевська та Юрій Солод вже зареєстрували законопроект про повернення порогу індексації на колишній рівень 101%. Щоб, як сказано в пояснювальній записці, в умовах підвищення цін і тарифів на товари і послуги забезпечить хоча б часткове відшкодування громадянам подорожчання споживчих товарів і послуг.
   
Але, як зазначає Валентина Латік, межа в 101% при нинішніх рівнях інфляції змушував проводити перерахунки занадто часто. "Так що Кабмін правильно вирішив скоротити періодичність. В європейських країнах виплати взагалі індексують не автоматом, як у нас, а так сказати, на напівавтоматі, у міру потреби", — говорить експерт.
   

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей2014
mod_vvisit_counterВчера посетителей19919
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей21933
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе47463
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей61426
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце33548
mod_vvisit_counterВсего посетителей27335707

We have: 31 guests online
0: 54.144.55.253
 , 
0