Нові вимоги з 1 березня 2016г. з акцизного податку при реалізації палива торкнутися не тільки оптових постачальників палива і роздрібних цін на АЗС, а в тій чи іншій мірі всіх осіб, які будуть мати відношення до продажу, перевалки, зберігання, дарування та інших операцій з паливом. Напевно, всі підприємства та підприємці, які регулярно реалізують паливо, вже підготувалися до введення нової системи адміністрування реалізації палива (зареєструвалися і підготувалися до інвентаризації), а всі інші не вникають в дане питання, вважаючи, що він їх не стосується.
   
   Чи це Так? На нашу думку, це далеко не так, оскільки платниками акцизного податку доведеться ставати великої кількості суб'єктів підприємницької діяльності, оскільки поняття «реалізація палива» для цих цілей досить широке.
   
   У звичайних підприємств і підприємців виникають різні питання про необхідність реєструватися платником акцизного податку з реалізації палива, наприклад, у таких випадках:
   
а) чи Потрібно реєструватися платником акцизу орендодавцю (замовнику) у разі, якщо підприємство придбало паливо і передало його, з наступною компенсацією або без такої, іншій особі (наприклад, у разі передачі в оренду транспорту, в баках якого значиться паливо; або судно передано в бербоут-чартер, на якому в залишках числиться паливо; або для порту проводяться днопоглиблювальні роботи, при яких порт надає паливо за компенсацію підряднику)?
   
б) чи Потрібно реєструватися платником акцизу експедитору (вантажовласникові) у разі, якщо експедитор (вантажовласник) оплачує паливо і видає його перевізникові в цілях здешевлення вартості перевезення (з компенсацією чи без такої)?
   
в) чи Потрібно реєструватися платником акцизу замовнику (забудовнику) в разі, якщо замовник будівництва (забудовник) в цілях здешевлення будівництва передає підряднику паливо з наступною компенсацією або без такої?
   
г) чи Потрібно реєструватися платником акцизу порту, судновому агенту, бункеровочної компанії, які задіяні у забезпеченні судів паливом і через які проходить оплата за паливо або компенсація його вартості?
   
д) чи Потрібно реєструватися платником акцизу підприємству, яке оплачує рахунки за паливо на прохання неприбуткової (бюджетної) організації, надаючи, таким чином, для цієї організації благодійну допомогу?
   
   У всіх наведених випадках необхідно реєструватися платником акцизного податку з реалізації палива (чи можна уникнути такої реєстрації і не бути платником потрібно розбиратися у кожному окремому випадку). Це випливає з наступного абзацу п. 14.1.212 ПКУ:
   
«Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу — будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання».
   
Причому, якщо провести реалізацію без реєстрації (не пізніше, ніж за три робочих дні до початку реалізації палива), то чекають чималі штрафи. Статтею 117.3 ПКУ встановлено, що у цьому випадку штраф становитиме 100% вартості реалізованого палива.
   
На що потрібно звернути увагу потенційним платникам акцизу по реалізації палива?
   
   

Всі дії платників можна розбити на наступні етапи.
   
   

 • Реєстрація платником акцизу при реалізації палива (за 3 робочих дні до реалізації палива).

 •    
 • Інвентаризація залишків палива (при реєстрації платником до 1 березня 2016г. і при наявності залишків палива на цю
  дату).

 •    
 • Умови здійснення операцій у місцях зберігання палива (не тільки для власників палива, але також і для портів, баз,
  стивідорних компаній, що здійснюють перевалку та зберігання палива).

 •    
 • Виписка та реєстрація акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації палива.

 •    
 • Подання декларації.

 •    
     РЕЄСТРАЦІЯ ПЛАТНИКОМ АКЦИЗУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПАЛИВА.
     
  Реєстрація платником акцизу повинна проводитися не пізніше, ніж за три робочих дні до початку реалізації палива.
     
  З приводу обов'язкової реєстрації на сайті ГФС вже опублікована наступна інформація.
     
  «Для реєстрації платником податку до початку здійснення реалізації пального необхідно подати заяву про реєстрацію платника акцизного
  податку з реалізації пального за формою J(F)1310301
  (далі – Заява).
     
  Заява надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронній пошті вигляді засобами електронного зв'язку з дотриманням
  умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальніх осіб.
     
  Електронні формати Заяви та інших документів в рамках СЕАРП розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам
  податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів.
     
  Підтвердженням про отримання контролюючим органом Заяви є перша квитанція (квитанція про доставку). Після автоматичної обробки Заяви платнику не
  пізніше наступного робочого дня направляється друга квитанція.
     
  Звертаємо увагу, що у разі подання Заяви до 01.03.2016 датою реєстрації платником податку осіб, якими подані такі заяви, є дата, що відповідатиме першому дню перехідного періоду — 01.03.2016.
     
  Особа, яка зареєстрована платником податку може направити до ДФС засобами електронного зв'язку в електронній пошті вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501 (далі – Запит).
     
  Не пізніше наступного робочого дня після отримання запиту ДФС направляє собі засобами електронного зв'язку в електронній пошті вигляді витяг із Реєстру
  платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.
     
  Інформація про реквізити відкритого електронного рахунка ДФС буде надіслано платнику податку не пізніше операційного дня, що настає за днем його відкриття у вигляді повідомлення.»
     
     
 • ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ ЗАЛИШКІВ ПАЛИВА.

 •    
  З приводу інвентаризації на сайті ГФС опублікована наступна інформація.
     
  «Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року платник податку зобов'язаннями язаний подати контролюючому органу акт проведення
  інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року.
     
  В акті інвентаризації необхідно зазначити адресою об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні фрази об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів.
     
  Зазначені в такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
     
  Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
     
  Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
     
  При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
     
     УМОВИ ЗДІЙСНЕННЯ ОПЕРАЦІЙ У МІСЦЯХ ЗБЕРІГАННЯ ПАЛИВА.
     
  Умови здійснення операцій у місцях зберігання палива стосуються не тільки власників палива, але також і портів, баз, стивідорних
  компаній, що здійснюють перевалку та зберігання палива
  .
     
  Це випливає з п. 14.1.224 ПКУ, відповідно до якого всі зазначені особи є розпорядниками акцизного складу: «розпорядник акцизного складу — суб'єкт господарювання, який ... зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого природного газу, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального».
     
  Слід звернути також увагу на п. 1281.1. ПКУ, згідно з яким «вивезення пального з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника контролюючого органу на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску тягти за собою накладання штрафу — 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень».
     
     Це вимога про позначці контролюючого органу на ТТН діє до обладнання акцизних складів спеціальними лічильниками, які будуть, як РРО, в автоматичному режимі передавати дані про надходження і відпуск палива за аналогією з РРО, які повинні бути встановлені з 1 січня 2017 року. Норма ст. 230.1 ПКУ про обладнання складів лічильниками дослівно вказує на наступні вимоги:
     
  «Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами — лічильниками рівня таких товарів (продукції) в резервуарі (далі — рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі.
     
  Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.
     
  Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі, а також порядок передачі облікових даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників електронними засобами зв'язку контролюючим органам встановлюється Кабінетом Міністрів України».
     
     ВИПИСКА ТА РЕЄСТРАЦІЯ АКЦИЗНИХ НАКЛАДНИХ В СИСТЕМІ ЕЛЕКТРОННОГО АДМІНІСТРУВАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПАЛИВА.
     
  Згідно п. 213.1.12 ПКУ об'єктом оподаткування акцизним податком є «реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних»».
     
  База оподаткування встановлена п. 214.4: величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.
     
     Ставки акцизу, які діють з 1 березня 2016 р., встановлені п. 215.3.4 ПКУ (таблиця додається).
     
  Згідно п. 216.12 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань є дата реалізації палива.
     
  Одиницею обліку обсягів палива в системі електронного адміністрування є літри, наведені до температурі 150С.Така одиниця обліку повинна використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних, декларації.
     
  Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації палива при кожній повній або частковій операції з реалізації палива і повинна бути зареєстрована в ЕРАН не пізніше 15 календарних днів з дати виписки. Причому, акцизна накладна складається також на втрачене паливо у межах і понад норми убутку та на інші втрати палива з будь-яких причин.
     
  Детальні вимоги до акцизної накладної та умови системи електронного адміністрування реалізації палива викладені у статтях 231 і 232 ПКУ (текст статей додається).
     
  Схематично система адміністрування виглядає наступним чином:
     
     
     
     Період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЕРАН) здійснюється без обмеження обсягів, розрахованих за формулою.
     
     
  Статтею 1202 ПКУ встановлені також штрафи за несвоєчасну реєстрацію акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЕРАН), але вони не застосовуються до акцизним накладних, складених у період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
     
     ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ.
     
  Для платників акцизного податку — осіб, які реалізують паливо, першим звітним періодом буде березень 2016 року.
     
  До 20.04.2016 тим, хто зареєструвався, необхідно буде подати декларацію акцизного податку за березень 2016 року за формами, встановленими Мінфіном.
     
  Декларація буде складатися на підставі отриманих і виданих акцизних накладних, які зареєстровані в ЕРАН.
     
     Аудитор Гонтаровський Сергій
     

  Комментарии

  You have no rights to post comments


  Следующие материалы:
  Предыдущие материалы:

  testtest

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterСегодня посетителей2082
  mod_vvisit_counterВчера посетителей19919
  mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей22001
  mod_vvisit_counterНа прошлой неделе47463
  mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей61494
  mod_vvisit_counterВ прошлом месяце33548
  mod_vvisit_counterВсего посетителей27335775

  We have: 30 guests, 4 bots online
  0: 54.144.55.253
   , 
  0