28.01.2021
Posted in Бухгалтерия - Новости сайта 2016
Компанія «А» володіє з 2013 року часткою в статутному капіталі компанії «В» (понад 50 %), обидві вони – резиденти України. У 2016 році компанія «А» продає свою частку нерезиденту (Британські Віргінські Острови). Дана операція відображається в бухгалтерському обліку і які податкові наслідки з неї виникають?З 2015 року згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності, на різниці, що виникають відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ. Так, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, перевищує 20 млн грн., об'єкт оподаткування визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, у тому числі на різниці, визначені згідно з п. 141.2 ПКУ, тобто на різниці за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів.
Згідно пп. 14.1.90 ПКУ корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Як бачимо, фінансовий результат до оподаткування коригується на різницю за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів, але не коригується на різницю за операціями з продажу та іншого відчуження корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі. Про це ж говориться і в листі ГФСУ від 10.11.2015 р. № 23923/6/99-99-19-02-02-15.
Однак зазначена операція може бути контрольованою відповідно до вимог ст. 39 ПКУ. Нагадаємо, що відповідно до пп. 39.2.1.1 ПКУ для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є:
а) господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами – нерезидентами;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів-нерезидентів.
Крім того, відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ контрольованими також є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податку, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований в державі (на території), включеному до переліку держав (територій), затверджений Кабінетом Міністрів України. Так, згаданий перелік встановлений розпорядженням КМУ від 16.09.2015 р. № 977-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України».
Операції з контрагентом, зареєстрованим в державі (на території), що включений до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) в такий перелік. Зокрема, Британські Віргінські Острови згадуються в розпорядженні КМУ від 16.09.2015 р. № 977-р
При цьому згідно з пп. 39.2.1.7 ПКУ господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1-39.2.1.3 і пп. 39.2.1.5 Кодексу визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються наступні умови:
• річний дохід платника податку від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
• обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Асоційоване підприємство – підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора. Таким чином, оскільки компанія А володіє часткою в статутному капіталі компанії У понад 50 %, компанія може бути асоційованим підприємством по відношенню до компанії А. Тоді згідно п. 11 і 12 П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» підприємство А на дату балансу відображає фінансову інвестицію в компанію за вартістю, визначеною за методом участі в капіталі, крім випадків, наведених у п. 17 і 22 П(С)БО 12. Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, які є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.
Слід звернути увагу, що для платників податків, які не здійснюють коригування фінансового результату до оподаткування згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, не застосовуються норми пп. 140.4.1 ПКУ (у відповідності з яким фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку ІV групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на його користь від інших платників податку, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів) та пп. 140.5.3 ПКУ (у відповідності з яким фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або за методом пропорційної консолідації).
У бухгалтерському обліку продаж корпоративних прав відображається наступними проводками:
Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – Кт 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій»
Дт 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій» Кт 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі».
Що стосується оподаткування ПДВ, то відповідно до п. 196.1 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, випущених в обіг (емітованих) суб'єктами підприємницької діяльності, включаючи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.
Ольга Буркун, аудитор АФ «Курсор-Аудит»
Комментарии
< Предыдущая | Следующая > |
---|
Следующие материалы:
- Компенсація за затримку виплати доходів (зарплати, індексації тощо)
- Про деякі питання анулювання реєстрації платника ПДВ
- Послуги з управління багатоквартирним будинком у законопроекті «Про житлово-комунальні послуги»
- Розглянуті питання щодо робочого часу, відпочинку та роботи у святкові та неробочі дні
- Чи можна поповнити капітал ТОВ правом вимоги боргу цього ж ТОВ
- Правочини, вчинені керівниками філій банку після призначення уповноваженої Фонду гарантування вкладів, незначні
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- Про порядок відображення в бухгалтерському і податковому обліку витрат орендаря на поліпшення орендованого майна
- Платники транспортного податку та податку на нерухомість можуть провести звірку своїх даних
- Мінзарплата і ЄСВ: «Брат ти мені чи не брат?..»
- Про відповідальність за несвоєчасне перерахування податку з вини банку
- Оскарження рішень податкових органів у силу визнання господарської операції безтоварною
- Вітаємо прекрасну половину людства!
- ВР може вилучити окремі норми Закону про судовий збір
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- Огляд інтернет-видань (29.02.2016 - 06.03.2016)
- Роз'яснено нюанси сплати військового збору при відчуженні нерухомості
- Що необхідно знаті вкладнику неплатоспроможного банку
- Зниження ЄСВ: чи буде бізнес збільшувати зарплати
- Громадяни, які ввозять транспортні засоби для юридичних осіб, зобов'язання зобов'язані звітуватися про отримані доходи
- Як захистити інвесторів від недобросовісних забудовників — законопроект
- При отриманні доходів за кордоном громадяни повинні подати декларацію до 1 травня 2016 року
- Письмовий договір позики доводить факт передачі грошової суми позичальнику
- Оскаржуйте вчасно або доведіть поважність причини пропуску рядок звернення із позовом
- Штрафів за помилки при оформленні субсидій немає і не буде, - Павло Розенко
- Як переселенцю із тимчасово окупованої території подати податкову декларацію про майновий стан і доходи з метою реалізації права на податкову знижку
- Що буде з мешканцями будинків, що не витворили ОСББ
- Затверджено порядок перевірки інформації, поданої для нарахування соцвиплат
- Нюанси розрахунку оцінки землі як спосіб "роздути" базу оподаткування
- ВР пропонують прописати норми про пайові договори
- Вітаємо прекрасну половину людства!
- Мінфін починає перевірку отримувачів соцвиплат
Предыдущие материалы:
- 16.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Порядок дооцінки основних засобів сільськогосподарського підприємства
- Як надати ПСП суміснику
- 16.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Національний банк наголошує на актуальності розгляду Законопроекту про споживче кредитування
- Фіктивні контрагенти як актуальний тренд у податкових спорах
- Створення ОСББ як ефективний інструмент управління багатоквартирним будинком
- Конвертація по-новому: що пропонує позичальникам доларової іпотеки урядовий законопроект
- 25.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Приховані ризики трансфертного ціноутворення
- Реструктуризація валютних кредитів: що пропонують українцям і як проблему вирішують у світі
- Для кого парламент створює інститут податкових консультантів?
- Огляд інтернет--видань (08.02.2016 - 14.02.2016)
- 25.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- За який звітний період та в який термін подається звіт щодо сум нарахованого ЄВ у разі державної реєстрації припинення господарської діяльності страхувальника?
- Закордонні відрядження з видачею авансу на корпоративну картку
- На які цілі сільськогосподарські підприємства, які розібрали спеціальний режим оподаткування, можуть використовувати суми ПДВ, що акумульовані на спеціальному рахунку?
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Оплата валютної корпоративною карткою участі в конференції за кордоном
- Подаємо декларацію з транспортного податку
- ГФС розповіла про оподаткування операцій зі знищення виробничого обладнання
- Нова податкова накладна: чекаємо до 1 квітня
- Ліміт каси підприємства. Обов'язково його переглядати?
- Питання розірвання трудового договору з людиною, яка має інвалідність
- Виплата дивідендів засновникам-нерезидентам
- Договір про спільну діяльність знято з обліку: що далі
- Декларація про прибуток – 2015: останній штрих. Індексація основних засобів в обліку та оподаткуванні
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік
- Чи зобов'язаннями пов'язані платники ПДВ подавати до контролюючих органів податкові декларації з ПДВ за звітні податкові періоди, протягом яких такими платниками податку господарська діяльність не проводилася?
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Порядок оформлення договорів оренди земельних паїв
- Про надання методологічної допомоги щодо порядку внесення в Реєстр неприбуткових установ та організацій бюджетних установ
testtest