Posted in Бухгалтерия - Новости сайта 2016
У зв'язку з численними зверненнями страхувальників до ВД РОВ ФСС з ТВП з приводу надання роз'ясненнями яснень щодо правильності оформлення бланків листків непрацездатності лікувально-профілактичними закладами і можливості їх оплати за рахунок коштів Фонду нагадуємо основні вимоги до правильного оформлення листків непрацездатності.
Листок непрацездатності ― це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та надання матеріального забезпечення застрахованим особам у разі тимчасової непрацездатності й вагітності та пологів. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом ― копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 – ХІV (в редакції від 28.12.2014 року). У разі виявлення порушень у заповненні листка непрацездатності комісія із соціального страхування або застрахована особа має звернути до закладу охорони здоров'я, що видав листок непрацездатності, для виправлення та його дооформлення.
Порядок заповнення ЛН визначає Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція).
Бланк ЛН складається з трьох частин: корінця, лицьового та зворотного боків. У медичному закладі заповнюється корінець і лицьовий бік ЛН. Лицьовий бік бланка листка непрацездатності заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником із медичною освітою. Згідно п. 1 до Інструкції, записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції на лицьовому боці ЛН вказують:
- підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього листка непрацездатності в разі його продовження.
- повну назву та місцезнаходження закладу охорони здоров'я, що підтверджується штампом і печаткою цього закладу «Для листків непрацездатності»;
- дату видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами назва місяця, цифрою вказується рік);
- прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю);
- вік (кількість повних років цифрами);
- стати (підкреслюється);
- місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, на якому працює непрацездатний (повністю). Найчастіше трапляються помилки при заповненні листків, коли зазначаються назва та місцезнаходження юридичної особи. Цивільний кодекс України говорити, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму, найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситися до єдиного державного реєстру. Місцезнаходженням юридичної особи визначається місце її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом, та вказується в її установчих документах.
- у графі "Причина непрацездатності:" слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.
- у графі "Режим:" обов'язково вказати режим, який призначається хворов: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо. У разі недотримання хворим призначеного режиму лікар повинен записати дату порушення у графі «Відмітка про порушення режиму» і засвідчити цей запис своїм підписом. Вид порушення викладається у графі «Примітка».До порушень належать, зокрема, такі: невчасне прибуття на прийом до лікаря, лікарсько-консультативної комісії або медико-соціальної експертної комісії; алкогольні, токсичне, наркотичне сп'яніння під час лікування; вихід на роботу в період хвороби; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров'я без відмітки про дозвіл виїзду; самовільне залишення закладу охорони здоров'я; відмова від направлення на МСЕК.
- про перебування непрацездатної особи в стаціонарі свідчить запис у графі «Перебував у стаціонарі», де вказуються дати прибуття та виписки зі стаціонарного відділення.
- особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза місцем постійного проживання (роботи), ЛН видається за підписом головного лікаря у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю», який засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров'я.
- Графа «Звільнення від роботи» заповнюється внесенням послідовних записів про періоди непрацездатності:
1.у першому стовпчику «З якого числа» лікар арабськими цифрами вказує дату видачі ЛН (число, місяць, рік);
2.у іншому стовпчику «До якого числа включно» словами лікар записує дату продовження ЛН (число і місяць);
3.у третьому стовпчику зазначаються посада та прізвище лікаря (завідувача відділення або голови ЛКК відповідно)
4.у четвертому стовпчику «Підпис та печатка лікаря» запис засвідчується підписом лікаря та його печаткою.
5.Число і місяць, коли працівник має приступити до роботи, записують словами в графі «Стати до роботи». У цьому записі вказується прізвище лікаря, засвідчене його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У разі смерті застрахованої особи в графі «Дива до роботи» зазначають «помер» і вказується дата смерті
- У разі продовження тимчасової непрацездатності лікар повинен підкреслити слова «Продовжує хворіти» і вказати номер нового ЛН.
- У разі коли допущено помилки в тексті, здійснюється його виправлення, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». Пункти 2 і 4 графи «Причина непрацездатності» виправленню не підлягають. Під час заповнення листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень на бланку.
У разі втрати ЛН лікуючим лікарем видається дублікат ЛН за умови надання особою довідки з місця роботи про те, що виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за цим ЛН не проводилася. У верхньому правому куті ЛН зазначається «дублікат», у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується весь період непрацездатності, що засвідчується підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови ЛКК. У медичній картці амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката ЛН.
Отже, як сказано вище, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною та необхідною умовою, яка підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належний чином оформлень листок непрацездатності. Обов'язок щодо перевірки правильності заповнення листка непрацездатності покладено на комісії із соціального страхування, створені роботодавцями.
Заповнення листка непрацездатності при направленні на огляд МСЕК.
ЛН містить кілька граф, у яких фіксується проходження хворим МСЕК та її висновок. У графі «Напрямків до МСЕК» записується дата направлення документів хворого до МСЕК, що підтверджується підписом голови ЛКК. У графі «Оглянутий у МСЕК» зазначається дата огляду хворого. У рядку «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК:
- "визнаний інвалідом певної групи та категорії";
- "інвалідом не визнаний, потребує долікування";
- "інвалідом не визнаний, працездатний".
У разі визнання хворого інвалідом дата встановлення інвалідності обов'язково вказується в ЛН і має збігатися з днем надходження (реєстрації) до МСЕК документів, потрібних для огляду хворого (п. 3.11 Інструкції). Цією датою ЛН закривається. Якщо інвалідність не встановлено, альо працівника визнано непрацездатним, то на підставі висновку МСЕК ЛН продовжується за рішенням ЛКК закладу охорони здоров'я. Якщо працівника визнано працездатним у графі «Стати до роботи» зазначається дата, наступна за датою огляду в МСЕК.
Заповнення листка непрацездатності виданого у зв'язку з вагітністю та пологами.
— у графі «Діагноз первинний» ― термін вагітності на час звернення;
— у графі «Діагноз заключний» ― орієнтовний термін пологів;
— у графі «Причина непрацездатності:» ― «вагітність та пологи»;
— у графі «Режим:» ― «амбулаторний та стаціонарний»;
— у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності; (126 днів та 180 днів для жінок віднесених до І–ІІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС)
— у графі «Дива до роботи» ― дата закінчення відпустки по вагітності та пологах. (126-й день або 180-й день відповідно).
Листок непрацездатності, виданий у зв'язку з вагітністю та пологами, затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, для іногородніх жінок ― додатково керівником закладу охорони здоров'я. Листок непрацездатності завіряється печаткою закладу охорони здоров'я. Додаткові дні післяпологової відпустки при патологічних пологах і багатоплідній вагітності оформлюються окремим (додатковим) листком непрацездатності, який видається за місцем спостереження вагітної, і також як і основний ЛН, затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, для іногородніх жінок ще й керівником цього медичного закладу. Цей ЛН видається на 14 календарних днів, крім жінок, яких віднесено до І–ІІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Заповнення листка непрацездатності при направленні зі стаціонару до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу на доліковування.
Якщо хворого направлено зі стаціонару до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу на доліковування,
- у графі ЛН «Стати до роботи» робиться запис: «Доліковування в санаторно-курортному закладі» і зазначається дата початку путівки.
- У графі «Видано новий листок непрацездатності (продовження) n» зазначається номер нового ЛН, який заповнюється в цьому ж закладі охорони здоров'я.
- У графі «Причина непрацездатності» нового ЛН підкреслюється «захворювання загальне — 1»,
- у графі «Режим» записується «Санаторний»,
- у графі «Звільнення від роботи» у першому стовпчику («З якого числа») зазначається дата початку путівки.
- у правому верхньому куті ЛН ставиться печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності».
Далі оформлення такого ЛН здійснюється в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу.
- У графі «Перебував у стаціонарі» зазначають дати госпіталізації та виписки з реабілітаційного відділення.
- У графі «Звільнення від роботи» у іншому стовпчику «До якого числа включно» зазначається дата виписки.
- У графі «Стати до роботи» словами пишуть число і місяць, коли працівникові потрібно стати до роботи, зазначають посаду, прізвище лікаря та завідувача реабілітаційного відділення. Їхні підписи засвідчуються круглою печаткою санаторно-курортного закладу. Якщо тимчасова непрацездатність триває, підкреслюється «Продовжує хворіти».
Комментарии
< Предыдущая | Следующая > |
---|
- Компенсація за затримку виплати доходів (зарплати, індексації тощо)
- Про деякі питання анулювання реєстрації платника ПДВ
- Послуги з управління багатоквартирним будинком у законопроекті «Про житлово-комунальні послуги»
- Розглянуті питання щодо робочого часу, відпочинку та роботи у святкові та неробочі дні
- Чи можна поповнити капітал ТОВ правом вимоги боргу цього ж ТОВ
- Правочини, вчинені керівниками філій банку після призначення уповноваженої Фонду гарантування вкладів, незначні
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- Про порядок відображення в бухгалтерському і податковому обліку витрат орендаря на поліпшення орендованого майна
- Платники транспортного податку та податку на нерухомість можуть провести звірку своїх даних
- Мінзарплата і ЄСВ: «Брат ти мені чи не брат?..»
- Про відповідальність за несвоєчасне перерахування податку з вини банку
- Оскарження рішень податкових органів у силу визнання господарської операції безтоварною
- Вітаємо прекрасну половину людства!
- ВР може вилучити окремі норми Закону про судовий збір
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- А. Клунько, семінар "Фінансова весна 2016", 11 березня, Київ
- Огляд інтернет-видань (29.02.2016 - 06.03.2016)
- Роз'яснено нюанси сплати військового збору при відчуженні нерухомості
- Що необхідно знаті вкладнику неплатоспроможного банку
- Зниження ЄСВ: чи буде бізнес збільшувати зарплати
- Громадяни, які ввозять транспортні засоби для юридичних осіб, зобов'язання зобов'язані звітуватися про отримані доходи
- Як захистити інвесторів від недобросовісних забудовників — законопроект
- При отриманні доходів за кордоном громадяни повинні подати декларацію до 1 травня 2016 року
- Письмовий договір позики доводить факт передачі грошової суми позичальнику
- Оскаржуйте вчасно або доведіть поважність причини пропуску рядок звернення із позовом
- Штрафів за помилки при оформленні субсидій немає і не буде, - Павло Розенко
- Як переселенцю із тимчасово окупованої території подати податкову декларацію про майновий стан і доходи з метою реалізації права на податкову знижку
- Що буде з мешканцями будинків, що не витворили ОСББ
- Затверджено порядок перевірки інформації, поданої для нарахування соцвиплат
- Нюанси розрахунку оцінки землі як спосіб "роздути" базу оподаткування
- ВР пропонують прописати норми про пайові договори
- Вітаємо прекрасну половину людства!
- Мінфін починає перевірку отримувачів соцвиплат
- 16.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Порядок дооцінки основних засобів сільськогосподарського підприємства
- Як надати ПСП суміснику
- 16.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Національний банк наголошує на актуальності розгляду Законопроекту про споживче кредитування
- Фіктивні контрагенти як актуальний тренд у податкових спорах
- Створення ОСББ як ефективний інструмент управління багатоквартирним будинком
- Конвертація по-новому: що пропонує позичальникам доларової іпотеки урядовий законопроект
- 25.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- Приховані ризики трансфертного ціноутворення
- Реструктуризація валютних кредитів: що пропонують українцям і як проблему вирішують у світі
- Для кого парламент створює інститут податкових консультантів?
- Огляд інтернет--видань (08.02.2016 - 14.02.2016)
- 25.02.2016 «Податкові сюрпризи-2016» Самарченко Е. Р.
- За який звітний період та в який термін подається звіт щодо сум нарахованого ЄВ у разі державної реєстрації припинення господарської діяльності страхувальника?
- Закордонні відрядження з видачею авансу на корпоративну картку
- На які цілі сільськогосподарські підприємства, які розібрали спеціальний режим оподаткування, можуть використовувати суми ПДВ, що акумульовані на спеціальному рахунку?
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Оплата валютної корпоративною карткою участі в конференції за кордоном
- Подаємо декларацію з транспортного податку
- ГФС розповіла про оподаткування операцій зі знищення виробничого обладнання
- Нова податкова накладна: чекаємо до 1 квітня
- Ліміт каси підприємства. Обов'язково його переглядати?
- Питання розірвання трудового договору з людиною, яка має інвалідність
- Виплата дивідендів засновникам-нерезидентам
- Договір про спільну діяльність знято з обліку: що далі
- Декларація про прибуток – 2015: останній штрих. Індексація основних засобів в обліку та оподаткуванні
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік
- Чи зобов'язаннями пов'язані платники ПДВ подавати до контролюючих органів податкові декларації з ПДВ за звітні податкові періоди, протягом яких такими платниками податку господарська діяльність не проводилася?
- А. Клунько, семінар "Фінансова зима 2016", 19 лютого, Київ
- Порядок оформлення договорів оренди земельних паїв
- Про надання методологічної допомоги щодо порядку внесення в Реєстр неприбуткових установ та організацій бюджетних установ
testtest