Відпустка для догляду за дитиною до 6-ти – це чудовий спосіб одночасно і займатися вихованням дитини, і не переривати трудового стажу. Проте отримання даної відпустки потребує належного документального оформлення.
   
Про особливості та підстави отримання даної відпустки, а також про ті, які документи має надати роботодавцю працівник для цього - йтиме мова в даному матеріалі.

   
Відповідно до частини 6 статті 179 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ), у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
   
Частиною 7 вказаної статті визначено: відпустка для догляду за дитиною, передбачена частиною шостою цієї статті, може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.
   
Згідно з частиною 8 статті 179 КЗпПУ, з а бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
   
Відповідно до статті 181 КЗпПУ, відпустка без збереження заробітної плати надаються за заявою жінки або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 цього Кодексу, повністю або частково в межах встановленого періоду та оформлюються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу; відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
   
Отже:
   
1) відпустка для догляду за дитиною віком до 6-ти років є відпусткою без збереження заробітної плати;
2) роботодавець має в обов ' язковому порядку надати таку відпустку – за заявою жінки (або осіб, зазначених у ч. 7 ст. 179 КЗпПУ), у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду;
3) про соба, якій надана така відпустка, може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома – за її бажанням;
4) час перебування у відпустці для догляду за дитиною до 6-ти років зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
   
Як зазначено вище, право на отримання даної відпустки прямо пов ' язане із потребуванням дитиною домашнього догляду, що має бути підтверджено відповідним медичним документом.
   
Таким документом є Довідка за формою № 080-1/о « Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» (затверджена Наказом МОЗ України від 11.06.2012 № 430; доступний за посиланням ).
   
Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» :
   
- пункт 4: форма № 080-1/о надається закладами охорони здоров'я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК);
- пункт 11: Пункти 5 Форми (Захворювання, на яке хворіє дитина) заповнюються на підставіоблікової форми № 112/о «Історія розвитку дитини» (є основним медичним документом, що ведеться в дитячих поліклініках, центрах первинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД), будинках дитини, закладах охорони здоров'я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення);
- пункт14: довідку підписують лікуючий лікар, завідуючий відділенням, голова ЛКК закладу охорони здоров'я;
пункт 17: строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців;
   
Отже:
   
Для отримання відпустки для догляду за дитиною віком до 6-ти років працівник має подати роботодавцю: відповідну заяву та довідку за формою № 080-1/о.
   
Довідка за формою № 080-1/о видається на строк від 6 місяців – з огляду на характер, перебіг захворювання дитини; відповідно, по закінченню рядок, на який була видана довідка, особа, яка бажає і надалі перебувати у відпустці для догляду за дитиною, - має отримати нову довідку на новий строк.
   
Вказана довідка може бути видана дитячими поліклініками, центрами первинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД), будинками дитини, закладами охорони здоров'я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення – де обліковується дитина – на основі форми № 112/о «Історія розвитку дитини».
   
   Тетяна Старцева,
Юрист Юридичної компанії «Дешунін і партнери»

   

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей3795
mod_vvisit_counterВчера посетителей8918
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей22945
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе63655
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей103782
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце318514
mod_vvisit_counterВсего посетителей24641330

We have: 90 guests, 14 bots online
0: 3.235.107.209
 , 
0