Що змінилося в частині використання печатки юридичними особами в господарських відносинах у зв'язку з набранням чинності Закону «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо спрощення відкриття бізнесу» від 15.04.2014 р. № 1206-VII?
   
30 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо спрощення відкриття бізнесу» від 15.04.2014 р. № 1206-VII, яким скасовано обов'язковість використання печаток в більшості сфер господарської діяльності. На думку законодавців, це має наблизити Україну до розвинених країн, в яких друку практично не використовуються.
   
У Господарському кодексі з'явилася вказівка про те, що суб'єкт господарювання може мати печатки і що для їх виготовлення не потрібно ніяких документів дозвільного характеру (ч. 1, 2 ст. 58 1 ГКУ). Разом з цим з ГКУ виключені норми, які передбачали обов'язковість застосування печаток. Це, зокрема, ч. 4 ст. 62, ч. 1 ст. 181 (укладення господарських договорів), ч. 2 ст. 279 (використання печаток товарними біржами). Відповідні зміни внесено до ГКУ (проставлення печаток на договорах, дорученнях тощо), процесуальне та інше законодавство.
   
Крім цього, вимога обов'язкового використання печатки виключено також і при підписанні векселів (ч. 5 ст. 5 Закону україни «Про обіг векселів в Україні»).
   
Необов'язковим стає використання печаток товарними біржами, торгово-промисловими палатами, кредитними спілками, охоронними підприємствами.
   
У зв'язку з вищезазначеним необхідно враховувати кілька нюансів.
   
По-перше, законодавством не передбачена процедура повідомлення суб'єкта господарювання про наявність або відсутність у нього друку. Тобто якщо у суб'єкта господарювання друк «в наявності», то йому доведеться проставляти її на всіх документах, на яких вона необхідна при цьому «наявності». Інакше кажучи, не повинно бути такої ситуації, коли на одних документах проставляється печатка, а на інших – ні.
   
По-друге, при укладенні договорів друк традиційно використовувалася для підтвердження повноважень конкретної особи. У суб'єктів господарювання може виникнути питання, яким чином їх підтверджувати при відсутності печаток? На нашу думку, для цього буде використовуватися тільки підпис. Можливо, додасться роботи нотаріусів щодо засвідчення підписів посадових осіб. При цьому для перевірки повноважень особи, в тому числі обмежень на представництво, необхідно буде користуватися даними Єдиного державного реєстру в частині інформації про осіб, які мають право здійснювати дії від імені юридичної особи.
   
По-третє, з цього правила є кілька винятків. Основні з них:
   
1) контрагенти можуть на свій розсуд прописати в договорі, що він повинен обов'язково скріплюватися печаткою (ч. 2 ст. 207 ЦКУ). Якщо сторони це зробили, але договір печатками так і не скріпили, то можлива ситуація, коли договір не буде вважатися укладеним;
   
2) законодавство передбачає обов'язковість наявності печатки у певних сферах. Наприклад, така обов'язковість зберігається для казенних підприємств (ч. 4 ст. 76 ГКУ), банків (ст. 15 Закону «Про банки і банківську діяльність»), державних реєстраторів, нотаріусів та деяких інших суб'єктів.
   
По-четверте, дане нововведення відноситься також і до електронного аналогу друку – електронно-цифрового підпису. Відповідно до змінами, внесеними в Закон «Про електронні документи та електронний документообіг», використання електронно-цифрового підпису в більшості випадків стає необов'язковим.
   
Законом також не визначені дії суб'єктів господарювання після набрання чинності Закону № 1206. На нашу думку, якщо суб'єкт господарювання планує використовувати печатку надалі, то її можна залишити, оскільки вимог про обов'язкове знищення печатки немає. Якщо ж використання печатки не планується – її можна знищити. Оскільки порядок такого знищення не встановлений, суб'єкт господарювання може визначити на свій розсуд. Однак, враховуючи реалії, можна рекомендувати задокументувати цей процес, підтвердивши знищення печатки відповідним актом.
   
   Ольга Буркун,
Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

   
   Будьте уважні: у законодавство могли бути внесені зміни! У цій статті наведено посилання на законодавство, актуальне на листопад 2014 р.

Комментарии

You have no rights to post comments


Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей4993
mod_vvisit_counterВчера посетителей5734
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей16004
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе43201
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей68357
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце221998
mod_vvisit_counterВсего посетителей22492434

We have: 83 guests, 42 bots online
0: 3.94.129.211
 , 
0