Наказом Мін'юсту врегульовано питання реєстрації договорів франчайзингу. Це в корені змінить судову практику щодо включення сум роялті до складу витрат з податку на прибуток, а також мотивує суб'єктів господарювання, які використовують фрайчазинговую модель бізнесу, зареєструвати відповідні договори. Детальніше про очікувані зміни розпитував експертів Prostobiz.ua
   
   Денис Іщук, юрист ЮФ «Величко Філь»
   
Результатом прийняття Мінюстом Наказу №1601/5 від 29.09.2014 р. «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів комерційної концесії (субконцесії)» буде зміна судової практики у спорах, пов'язаних із віднесенням до складу витрат з податку на прибуток підприємств сум роялті за договорами комерційної концесії.
   
Незважаючи на те, що ч. 2 ст. 1118 Цивільного кодексу України вимагала державної реєстрації договорів комерційної концесії ще з 1 січня 2004 року, лише через десять років Мінюст своїм наказом надав відповідні повноваження державним реєстраторам юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
   
Саме проблема з реєстрацією таких договорів призводила до того, що податкові органи за її відсутності не хотіли визнавати суми сплачених роялті у складі витрат з податку на прибуток. Це при тому, що в країні не існувало органу з відповідними повноваженнями, і бізнес просто не мав ані юридичної, ані фізичної можливості на таку реєстрацію. Як правило, вирішували проблему суди – висновки яких зводились до того, що оскільки перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації не забезпечені законодавчим органом, то фізична чи юридична особа не несе відповідальності за його дії і вважати за таких обставин договір комерційної концесії не легітимним не має підстав. Очевидно, що оскільки прийнятий Мінюстом наказ, який набув чинності 21 жовтня 2014 року, таку можливість забезпечує, позиція судів з цього питання зміниться на протилежну. Тому довести правомірність віднесення до складу витрат сплачених сум роялті за незареєстрованним договором комерційної концесії буде складно. З огляду на актуальність цього питання для бізнесу, розкрию декілька аспектів пов'язаних з процедурою реєстрації договорів комерційної концесії.
   
   1. Що являє собою державна реєстрація
   
Реєстрація договорів комерційної концесії полягає у внесені відповідних записів щодо них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДРЮОФОП). При цьому сама реєстрація може здійснюватися будь-яким державним реєстратором незалежно від місцезнаходження (місця проживання) сторін договору.
   
   2. Які договори підлягають державній реєстрації:
   
договір комерційної концесії.
договір комерційної субконцесії.
договори про внесення змін або про розірвання договору концесії або субконцесії.
   
   3. Плата за державну реєстрацію договорів
   
Відсутня.
   
   4. Документи необхідні для державної реєстрації договорів
   
Порядок передбачає різний перелік документів в залежності від виду договору, який підлягає реєстрації. Зокрема, це заява на реєстрацію, сам договір комерційної концесії або субконцесії та ін.
   
Окремо варто відзначити, що у разі якщо стороною договору виступає іноземна юридична особа – реєстратору необхідно буде подати витяг із торговельного, банківського або судового реєстру для підтвердження реєстрації такої особи.
   
   5. Документи, які видаються за результатами реєстрації договорів або відмови в реєстрації
   
У разі успішної реєстрації договору державний реєстратор видає відповідний витяг(ЄДРЮОФОП).
У разі відмови у реєстрації договору, заявник отримає відповідне повідомлення.
   
   6. Рядків реєстрації або відмови у реєстрації договорів
   
Реєстрація або відмова у реєстрації договору здійснюється протягом 5-ти робочих днів від дати отримання документів державним реєстратором.
   
Слід також зазначити, що за змістом Цивільного кодексу відсутність держреєстрації договором комерційної концесії не впливає на його дійсність у відносинах правовласника і користувача. Тобто для сторін незареєстрованого договором, передані за ним права вважатимуться чинними, а у разі їх порушення – сторона матиме право на звернення до суду за їх захистом. Однак для третіх осіб, наприклад для споживачів або тих же податкових органів такий договір набуває чинності лише з моменту державної реєстрації.
   
Таким чином, з метою уникнення негативних наслідків недійсності договору комерційної концесії, зокрема податкових наслідків, бізнесу варто забезпечити їх державну реєстрацію.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей9610
mod_vvisit_counterВчера посетителей18310
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей98174
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе74413
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей153762
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце260338
mod_vvisit_counterВсего посетителей24372796

We have: 127 guests, 22 bots online
0: 34.204.191.145
 , 
0