Питання, яке ми розглянемо сьогодні, стосується того, обов'язковим первинним документом, який би підтверджував реальність господарської операції при постачанні товару, є Товарно-транспортна накладна? При цьому слід зауважити, що позиція Державної фіскальної служби в цьому питанні також не є єдиною. Так, у більшості Актів податкових перевірок податкові органи виходять з того, що при наданні платником податків доказів перевезення товару у вигляді товарно-транспортних накладних операція не визнається реальною. Найчастіше податківців не бентежить той факт, що покупець товару фактично і не може надати ТТН, так як їм не укладався договір перевезення товару, а така обов'язок у відповідності з умовами договору поставки покладалася на постачальника. Тобто, у покупця не виникало ніяких зобов'язань з перевізником, тому він не міг мати від нього документів. Тим не менш, не маючи можливості перевірити постачальника (через, скажімо, наявності Акта про неможливість здійснення перевірки останнього), податківці всю відповідальність за відсутність документів щодо перевезення покладали на покупця, визнаючи господарську операцію не реальної (безтоварною).
   
На жаль, найчастіше податківцям взагалі не цікаво, чи була угода насправді? Головне – є привід для донарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій.
   
Але що робити платнику податків в даній ситуації? Як захистити свої права і відстояти реальність операції? У даній ситуації важливо знати, що є й інша думка. І найцікавіше, що воно походить від того ж органу. У своєму листі від 19.09.2013 року, № 11569/6/99-99-22-01-03-15/1128 Міністерство доходів і зборів України вказав наступне:
   
   «При цьому оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то при наявності документів, які підтверджують фактичне одержання товару і його використання у власній господарській діяльності, неподання такого документа, як товарно-транспортна накладна, не може бути єдиною підставою для невизнання витрат з придбання товарно-матеріальних цінностей».
   
Отже, Фіскальна служба визнає, що ТТН є обов'язковим документом, який підтверджує операцію з перевезення вантажів автомобільним транспортом для включення у витрати, але не може бути єдиною підставою для невизнання витрат про придбання товарно-матеріальних цінностей, а отже, для визнання господарської операції безтоварною.
   
Хоча дана позиція податківців і є половинчастою, тим не менш, вона вже допоможе платникові податків при захисті його прав. Слід сказати, що судова влада в даному відношенні пішла набагато далі податківців.
   
Так, в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду по справі №876/2661/14 від 05.11.2014 Суд вказав:
   
   Щодо посилання відповідача в Акті на недоліки в реквізитах товарно-транспортних накладних на транспортне перевезення обумовленого вказаним договором товару, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
   
Відповідно до розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997 р. товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, а товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
   
Згідно із п. 11.1, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7 вказаних правил основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.
   
Разом з тим, вказані правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні не встановлюють правил податкового обліку валових витрат платників податку, а лише встановлюють права, обов'язки та відповідальність власників автомобільного транспорту (перевізників). При цьому, документи обумовлені вказаними правилами, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, що не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продаж товарно-матеріальних цінностей.
   
За умови допущення попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару/надання послуг певних порушень податкового законодавства, дані обставини тягти негативні наслідки саме для таких постачальників та не впливають на право позивача (як добросовісного платника податку) на віднесення відповідних сум до складу податкового кредиту та витрат, а зміни в бухгалтерському обліку, за наслідками взаємовідносин з контрагентом, підтверджуються журналом-ордером по рахунку 631 "розрахунки з вітчизняними постачальниками."
   
Отже, відповідно до Закону "Про автомобільний транспорт" та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні обов'язок щодо наявності товарно-транспортної накладної покладено на перевізника та його водія. Позивач ж до зазначеної категорії суб'єктів не відноситься.
   
   Таким чином, відсутність товарно-транспортних накладних може свідчити лише про факт і порушення правил перевезень автомобільним транспортом, що не пов'язаність язане з дотриманням вимог податкового законодавства.

   
Отже, суди вважають, що якщо договір перевезення повинен укладати постачальник, а не покупець, то обов'язок щодо правильного складання товарно-транспортних документів покладається на нього і на перевізника, а не на покупця, який ніякого відношення до договору перевезення не мав. Більше того, суд вказав, що відсутність ТТН взагалі не може свідчити про порушення вимог податкового законодавства, оскільки може свідчити лише про порушення правил перевезення вантажів.
   
Що ж стосується того питання, хто ж повинен зберігати ТТН, то на цей рахунок є положення Наказу №363 Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року, в якому зазначено, що обов'язок зберігання товарно-транспортної документації лежить на особі, яка здійснює перевезення, що в даній ситуації було підтверджено судом.
   
Від себе додамо лише те, що Податковий кодекс ніде не згадує ТТН як первинний бухгалтерський документ, який грає роль для підтвердження фактів поставки товару.
   
Таким чином, ТТН – не є документом, який підтверджує факт передачі товару, отже, не є обов'язковим документом, що підтверджує реальність господарської операції поставки. Тим не менш, вважаємо за можливе дати пораду платникам податків: при можливості все ж вимагати й залишати у себе від перевізника примірник ТТН. Як показує досвід, ніякий документ не буде зайвим при доведенні реальності господарської операції.
   
   Ігор Сичеславский,
Адвокат, директор ТОВ «Юридичне бюро Січеславського»,
067 847-98-92
[email protected]

   
   
   
   
   
   
    Попередні статті автора: Податковий запит: причини направлення податкового запиту
Податковий запит (частина 2): як повинен бути складений запит і що робити, якщо він складений неправильно
Податковий запит (частина 3): підстави для одержання інформації від платника податків
Податковий запит (частина 4): терміни для відповіді на запит, наслідки не допуску до перевірки та як їх уникнути?

   Протокол на головного бухгалтера та директора: чи має значення для адміністративного суду?
    Як платнику податків захистити документи при обшуку?
    Як убезпечити головного бухгалтера від кримінальної відповідальності

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей5708
mod_vvisit_counterВчера посетителей7128
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей5708
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе50073
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей97777
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце205464
mod_vvisit_counterВсего посетителей22058628

We have: 91 guests, 9 bots online
0: 3.226.255.55
 , 
0