Ганна Ковальчук, Богдан Хлимоненко, Forbes.ua
   
Мінфін розробив проект податкової реформи, яких вводить нові правила взаємовідносин платника податків і держави. Текст документа, що погоджений пізно вночі 8 грудня, є в розпорядженні Forbes. Відгомони цієї реформи були чутні в мові Арсенія Яценюка на позачерговому засіданні Кабміну напередодні. Однак прем'єр промовчав про найбільш кардинальних нововведення.
   
Отже, у Forbes є кілька новин для українських платників податків. Практично всі вони неприємні.
   
   Капітали до відповідальності
   
До 1 жовтня 2015 року, згідно з законопроектом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів (щодо податкової реформи)», українські платники податків повинні звітувати про зароблене, в тому числі і незаконним шляхом. Під це «одноразове декларування» потрапляють гроші – готівкові та безготівкові, банківські метали, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, частки/паї в юридичних особах, а також видані позики. Якщо активи не декларуються, то базовою вважається вартість активів платника податків-фізособи в 200 000 гривень.
   
Джерело отримання зазначених коштів громадянин України вказувати не зобов'язаний. Але на вимогу податкових органів зобов'язаний документально підтвердити наявність у нього задекларованих активів/майна. В обмін на чесність держава гарантує, що до декларанта не будуть висуватися податкові або кримінальні претензії, проти нього не будуть ініціюватися справи, а сама інформація не буде розголошена. Щось подібне кілька днів тому пропонував громадянам Росії Володимир Путін.
   
Олег Устенко, виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера, побоюється, що ця ініціатива викличе деякі складнощі, в тому числі і для самих свідомих громадян. «Уявіть собі, що ви знаходитесь в українській податковій, яка ніколи не відрізнялася повороткість. Це шалені черги, з незрозумілою подачею документів і так далі», – пояснює він, припускаючи, що навряд чи податківці стануть приймати декларації поштою або в електронному вигляді, незважаючи на старанне копіювання досвіду Internal Revenue Service США.
   
Однак складність не тільки в фізичній подачі декларацій. «Країни, які намагалися провести амністію капіталу без паралельного реформування судової системи, як правило, не досягали бажаного ефекту, – нагадує Устенко. – Якщо вірити, що таргетує ті 5% громадян з більш високим доходом, то їм потрібні гарантії. Єдина гарантія для них – що право власності є непохитним, незаперечним». Без якісної судової системи «світити» гроші перед урядом ніхто поспішати не стане. Єдина категорія, яка буде бігти попереду паровоза – це чиновники, які поспішать задекларувати активи, і таким чином виведуть з-під дії законів про боротьбу з корупцією.
   
Паралельно з доходами податкова має намір відстежувати і витрати. Виходячи з наявних даних, контролюючий орган порівнює доходи і витрати фізосіб, аналізує динаміку вартості активів, у тому числі за допомогою експертної оцінки. При цьому враховуються витрати осіб, пов'язаних спільним побутом і/або зобов'язаннями.
   
Після проведення перевірки податкова визначає «правильну» базу оподаткування – до неї застосовується ставка оподаткування-30%. Порівняння доходів і витрат – один з найпоширеніших способів боротьби з тіньовим сектором економіки, який в Україні оцінюється в 40-60% ВВП. «Але 95% людей цей процес не торкнеться. Головним чином тих, хто приховує доходи», – упевнений Устенко.
   
   Менше, але дорожче
   
Розроблений Мінфіном документ продиктований, як зазначають розробники, необхідністю підвищення інвестпривабливості країни, в тому числі за рахунок скорочення кількості обов'язкових платежів і зборів, а також зниження тіні в економіці України та поліпшення умов ведення бізнесу.
   
Документ передбачає скорочення кількості податків з 22 до 9 – як це і анонсував неодноразово прем'єр. Зокрема, ліквідовуються неефективні «неліквідні» податки, такі як збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, фіксований сільгоспподаток, збір за користування радіочастотним ресурсом, а на місцевому рівні – туристичний збір.
   
Але відносно збережених платежів передбачені зміни, які можуть нівелювати ефект лібералізації. Так, податки з доходів фізосіб передбачається стягувати за прогресивною шкалою. Діапазон ставок від 15% при зарплаті до 12 500 гривень до 25% при заробітку від 83 000 гривень (на суму перевищення). Пасивні доходи (проценти, інвестиційний прибуток, роялті) також підлягають оподаткуванню за диференційованими залежно від суми ставками: 15-25% при діапазоні 150 000-996 000 гривень/рік.
   
Не забули розробники і про пенсії: діючий поріг оподаткування пенсій у 10 000 гривень пропонується знизити до трьох мінімальних зарплат (3564 гривні виходячи з МЗП 1218,00 гривень), і обкладати все, що його перевищує, за ставкою 15%.
   
Серед інших нововведень – оподаткування абсолютно всієї нерухомості і обнулення діяли раніше мінімальних нормативів по площі. Виняток – нерухомість, яка знаходиться на балансі деяких бюджетних організацій, та й то із застереженнями, що таких об'єктів може бути не більше чотирьох, і релігійні організації. Також база оподаткування буде розширена за рахунок комерційної нежитлової нерухомості (будівлі підприємств, склади, готелі, ресторани і так далі). Ставка податку буде встановлюватися місцевими органами влади, і складе до 2% від мінімальної зарплати (24,4 гривні) за 1 кв. метр площі.
   
Сергій Костецький, спеціаліст з маркетингу компанії SV Development, зазначає, що з урахуванням діючих мінімумів оподатковуваної бази (від 120 кв. м для квартири і від 240 кв. м для будинків) податок був неефективний. «Те, що роблять зараз – правильно, тому що в будь-якому випадку податки повинні платити всі, незалежно від площі житлової нерухомості, – вважає він. – Головне зараз – розробити коректний механізм адміністрування цього податку».
   
На його думку, головна вимога – адекватне ранжування за площі, по розташуванню в рамках конкретних населених пунктів, року побудови, використаних будівельних матеріалів, класу нерухомості і т. д. «Те, що органам місцевої влади будуть віддані повноваження призначати податок – теж правильно, бо кому, як не їм, краще знати, скільки коштує та чи інша нерухомість», – підкреслює Костецький.
   
Також місцеві влади отримують право встановлювати ще один податок – на реалізацію через роздрібні мережі алкоголю, тютюнових виробів і палива. Максимальна ставка – 5% від реалізації. Ігор Кишко, генеральний директор Української торговельної асоціації, впевнений, що податок торкнеться тільки мереж та інших цивілізованих форматів торгівлі, які займають до 30% ринку: «По суті, сірий ринок, як я розумію, обкладатися цим податком не буде».
   
   Та інші
   
У перелік підакцизних товарів включається електроенергія, внаслідок чого скасовується надбавка до діючого тарифу. За 9 місяців 2014 року всі енергокомпанії продали електроенергії на суму 69,6 млрд гривень (в минулому році було 71,8 млрд гривень). За словами Дмитра Марунича, співголови Інституту енергетичних досліджень, підвищення рівня податку буде незначним, так як раніше цільова надбавка становила 3% від діючого тарифу, а ставка акцизу – 3,2%. «Не знаю, для чого все це робиться, крім як для приведення всього господарства [галузі] до подобою податкової системи країн Євросоюзу», – говорить він. Ключова різниця полягає в тому, як будуть витрачатися ці гроші: акциз буде йти в загальний фонд бюджету, тоді як надбавка була цільової.
   
Ставки податків на цигарки з фільтром і без фільтра зрівнюються – щоправда, поступово, протягом двох років.
   
Зміни чекають і спрощенців – всі торгують на ринку і на пересувних об'єктах (наприклад, кав'ярні) повинні будуть обзавестися реєстраторами розрахункових операцій з 1 липня 2015 року.
   
Дія військового збору продовжується ще на рік.
   
В чотири рази збільшується збір на обов'язкове пенсійне страхування при придбанні валюти – 2%, щоправда, тільки для фізосіб. Юридичні особи від цього податку звільняються.
   
Аграріям скасовують єдиний сільгоспподаток. Юлія Палешкей, власник фермерського господарства у Закарпатській області нагадує, що ФСП включає в себе 15 видів різних зборів, відрахувань, податків, внесків. «Якщо вся ця ноша ляже на плечі аграрія на додачу до всього того, що є зараз, витримати це буде неможливо, – прогнозує вона, і наводить розрахунки для власного господарства в 23 га: – Я плачу 500-600 гривень. Якщо пільги скасують, я буду платити понад 10 000 гривень». Але в аграрній частині зміни не радикальні: ФСП замінить податок з гектара землі з урахуванням її географічних і якісних характеристик.
   
Пільги по ПДВ залишаються в силі, і навіть розширюються. Наприклад, крім операцій з зерновими, цим податком не будуть обкладатися операції з придбання фішок, жетонів і інші способи оплати участі в азартних іграх.
   
Стаття Суть змін Ставки податку на доходи фізичних осіб Ставки податку на доходи фізичних осіб в залежності від бази оподаткування: 17% для місячного доходу від 12 500 до 42 000 гривень, 20% для місячного доходу від 42 000 до 83 000 гривень, 25% для місячного доходу понад 83 000 гривень. Оподаткування пасивних доходів 15% для річного доходу в межах 150 000 гривень; 17% річного доходу від 150 000 до 504 000 гривень; 20% для річного доходу від 504 000 до 996 000 гривень; 25% для доходу понад 996 000 гривень; 5% для доходів у вигляді дивідендів по акціях і корпоративних прав, сплачених резидентами-платниками податку на прибуток підприємств, крім доходів у вигляді дивідендів по акціях і інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування. Одноразове декларування майна З 1 січня по 31 жовтня 2015 рік фізичні особи зобов'язані одноразово надати декларацію доходів, майна і фінансового стану фізичних осіб, у тому числі отриманих з порушенням законодавства України в питанні оподаткування, валютного регулювання. У разі неподання декларації в майбутніх періодах вартість активів платника податків становитиме 200 000 гривень. Акциз на електроенергію У перелік підакцизних товарів включено електроенергія зі ставкою 3,2% від вартості. Податок з реалізації алкоголю Введено акцизний податок з реалізації через роздрібну торговельну мережу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива. Ставку установлюють місцеві органи влади на рівні до 5%. Декларування цін в електронному вигляді Впровадження електронної форми подачі декларації про роздрібні ціни на підакцизні товари і можливість зміни ціни двічі в місяць. Врівноваження оподаткування на сигарети з фільтром і без Мінімальне акцизне податкове зобов'язання зі сплати акцизного податку на сигарети без фільтру та з фільтром – 304,11 гривні на 1000 штук Оподаткування нерухомості Включення комерційної нерухомості в базу оподаткування податком на нерухомість (сільські, сільські і міські ради можуть встановлювати пільги щодо відповідного податку для фізичних осіб залежно від їх майнового стану та рівня доходів, а також релігійних організацій, статути яких зареєстровано у встановленому законом порядку); надання права місцевим органам влади встановлювати ставки податку на нерухоме майно для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості в розмірі до 2% (24 гривні) від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр; скасування неоподатковуваного мінімуму загальної площі житлової нерухомості. Податок на купівлю валюти Підвищення з 0,5% до 2% ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти для фізичних осіб; скасування цього збору для юридичних осіб. Сільгоспподаток Скасування фіксованого сільськогосподарського податку при збереженні пільгового оподаткування з ПДВ. Військовий податок Продовження дії воєнного податку до 2016 року, підвищення ставки з 1,5 до 2%. СКАСОВАНІ: Збір за першу реєстрацію транспортного засобу; рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку через територію України; плата за користування надрами; плата за землю; збір за користування радіочастотним ресурсом україни; збір за спеціальне використання води; збір за спеціальне використання лісових ресурсів; фіксований сільськогосподарський податок; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей2727
mod_vvisit_counterВчера посетителей9459
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей41569
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе53280
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей157729
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце237155
mod_vvisit_counterВсего посетителей23012512

We have: 102 guests, 4 bots online
0: 3.233.221.149
 , 
0