У своїй практиці постійно доводиться зустрічатися з питаннями від платників єдиного податку про застосування звичайних цін у їх діяльності. Незважаючи на велику кількість матеріалів у різноманітних виданнях, присвячених даному питанню, у багатьох єдинників не виробилося комплексного розуміння цього питання. Тому хотілося б зупинитися на цьому питанні докладніше, щоб допомогти єдинникам мати більш комплексне та стурктурированное уявлення про таке поняття податкового закондательсва як «звичайні ціни», а також, про те, наскільки важливо орієнтуватися на правила їх визначення у своїй діяльності.
   
Випадки застосування звичайних цін устанолены ПКУ. В цілому, такі випадки умовно можна розділити на дві групи: в першу входять операції і події, пов'язані з визначенням об'єкта оподаткування по конкретних податках, а в другу – операції, визнані, відповідно до ПКУ, контрольованими.
   
Схематично це виглядає наступним чином:
   
   
   
   Загальні обмеження
   
Загальні випадки зводяться до наступним:
   
   
   
Тобто, всі загальні випадки відносяться до платників окремих податків. Платник ж єдиного податку користується спрощеною системою оподаткування.
   
   «291.2. Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.»
   
Ця система передбачає заміну податку на прибуток, ПДВ та ПДФО на єдиний податок.
   
   «297.1. Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:
   
1) податку на прибуток підприємств;
   
2) податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані згідно з цією главою;
   
3) податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім податку на додану вартість, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які розібрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 підпункту 293.3.1 пункту 293.3 або підпунктом 1 підпункту 293.3.2 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу;
   
4) земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності;
   
5) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності;
   
6) збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмільництва.»

   
Таким чином, загальні положення про застосування звичайних цін не можуть застосовуватися до платників єдиного податку, так як вони звільнені від сплати податків, об'єкт оподаткування яких, у конкретних випадках (чітко предусмотенных ПКУ, основні з яких наведено вище по тексту у вигляді таблиці) підлягає визначенню за застосуванням правил визначення звичайних цін. Винятком може бути ситуація, коли платник єдиного податку однвоременно є платником ПДВ і сплачує зменшену ставку єдиного податку. У таких випадках, обмеження за звичайною ціною будуть діяти виключно в рамках об'єкта оподаткування ПДВ.
   
   Контрольовані операції
   
Приватним випадком застосування звичайних цін є операції щодо здійснення контрольованих операцій. Контрольовані операції визнаються такими за сукупністю специфічних критеріїв – сума операцій за рік і якщо платник податку взаємодіє з контрагентами особливого роду (пп. 39.2.1 ПКУ). Таку взаємодію можна представити у вигляді наступної схеми:
   
   
   
Тобто, операції проходять через кілька критеріїв: передусім за обсягом і одночасно за ознакою зв'язаності, резиденства та особливостей системи оподаткування.
   
В окремих випадках система оподаткування відіграє другорядну роль, та платник єдиного податку не підпадає під дію правил визначення звичайних цін:
   
   По-перше,
тому, що виходячи з мети встановленої пп. 39.1.2, визначення звичайної ціни спрямоване виключно на перевірку податку на прибуток та ПДВ при здійсненні контрольованих операцій.
   
   «39.1.2. Визначення ціни під час здійснення контрольованих операцій проводитися за методами, встановленими пунктом 39.3 цієї статті, з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість.»
   
Це головний аргумент, адже більшість критеріїв покликане компенсувати різницю в податках у платника та його контрагентів. А єдинник не платить податок на прибуток у будь-якому випадку і ПДВ в більшості випадків.
   
   По-друге,
у тих випадках, коли він не здійснює великих операцій з пов'язаними особами та нерезидентами. Тут справедливо зауважити, що якби він здійснював такі операції, то це рівнозначно ризику втрати статусу платника єдиного подат з-за перевищення встановлених лімітів, тобто в разі втрати платником статусу єдинника з цих причин, необхідність дотримання правил визначення звичайних цін буде неминуча.
   
   Підсумок
   
Обмеження за звичайною ціною стосуються насамперед платників податків на загальній системі оподаткування.
   
Платники єдиного податку користуються спрощеною системою оподаткування і тому обмеження за звичайними цінами до них не відносяться.
   
Винятком можуть бути платники єдиного податку, які сплачують ПДВ.
   
Звичайно ж, якщо єдинник бере участь в операціях з платником на загальній системі, то необхідно окремо розглянути наслідки для такого платника, щоб оптимізувати оподаткування і оцінити ризики небажаних витрат.
   
Багато хто вже на собсвенном досвіді впевнилися в тому, що держава, навіть не зловживаючи своїм становищем, практично ніколи не прощає «помилки» платникам податків, а контролюючі органи, часто прикриваючись благими намірами, намагаються викрити сумлінних плательщкиов в порушеннях, які по суті такими не є. Щоб упередити або успішно протистояти подібних неприємностей, варто заздалегідь детально ознайомитися з нормативною базою в сфері діяльності вашого бізнесу, і податковий аспект бажано розглянути в першу чергу.
   
А тим, хто вже вивчив, зовсім не зайвим буде ознайомитися ще раз з актуальними версіями відповідних нормативних актів, т. к. отечесвенное податкове законодавство є чемпіоном за кількістю внесених поправок і змін в одиницю часу.
   
Як завжди, нюанси виходять на перший план у вирішальний момент.
   
   Сергій Черв'як,
Генеральний директор ТОВ "АФ "ГРАВІС"

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей2002
mod_vvisit_counterВчера посетителей15487
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей2002
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе85156
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей239322
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце249429
mod_vvisit_counterВсего посетителей23343534

We have: 142 guests, 26 bots online
0: 35.175.121.230
 , 
0