Галина Калачова, для "Економічної правди"
   
15 мільярдів доларів, які (за словами МВФ потрібні Україні в 2015 році, - аж ніяк не перебільшення.
   
Прийдешня податкова реформа, якщо вона таки відбудеться, добре виглядає на слайдах. Однак на практиці вона має вузькі місця.
   
Наприклад, якщо зменшити єдиний соціальний внесок, то величезна 80-мільярдна недостача в Пенсійному фонді зросте до ще більш загрозливих розмірів.
   
Зниження ставок податків у цілому (як це обіцяє прем'єр Арсеній Яценюк) загрожує недонаполнением держбюджету за доходами.
   
Мабуть, заклик скоротити витрати кожного міністерства і відомства на 25% - з такою пропозицією виступив Мінфін - виглядає як єдиний спосіб вижити при істотно менших доходах.
Залишається ще кілька пасток, вибратися з яких буде непросто. Більше того, зробити це повністю навряд чи вдасться.
   
   В чому суть?
   
Згідно з чинним законодавством, бізнес платить авансом податок на прибуток. Це дозволяє Податкової на більш-менш виконувати план по наповненню бюджету та регулярно прикрашати результати своєї роботи.
   
Ще одна форма "кредитування" скарбниці - переплати з податку на прибуток. Їх обов'язковість законом не передбачена, і це один з парадоксів діючої системи оподаткування. Бізнес переплачує податок на прибуток, щоб отримати від держави відшкодування ПДВ.
   
На 1 листопада 2014 року сума переплат і авансових платежів склала близько 26 млрд грн, і це не межа. Раніше глава ГФС Ігор Білоус прогнозував, що за підсумками 2014 року цей показник сягне 27 млрд грн.
   
А в цілому, як заявляли нещодавно народні депутати, бізнес вже прокредитував держава майже на 80 млрд грн.
   
У звичайні роки цю галактичну цифру ще можна було стерпіти. Але не в 2014-му, і тим більше не в 2015-м.
   
Заковика в тому, що в 2014 році все більше підприємств заявляють про збитки. "Мінуси" виникли із-за девальвації гривні, падіння обсягів виробництва та розрив контрактів з російськими та кримськими контрагентами.
   
Елементарна логіка: не буде прибутку - не буде податку з неї. Отже, в бюджеті-2015 утворюється дірка на 25-27 млрд грн. Як мінімум.
   
Далі можливі два сценарії. Перший - Мінфін займеться пошуком нових джерел. Але в цьому випадку мова може йти про підвищення якихось інших податків.
   
Другий - доведеться скорочувати витрати держбюджету на цю суму. Як не крути, Мінфін вніс розумна пропозиція.
   
   Діра №1: авансу може не бути
   
Раніше глава ГФС Ігор Білоус не раз говорив, що уряд має намір відійти від практики податкових переплат. Більше того, влітку він констатував скорочення розміру переплат у зв'язку з детінізацією економіки.
   
В чомусь він правий. Обсяг переплат з перемінним успіхом почав скорочуватися з липня 2014 року. Тим не менш, на рівень лютого він так і не повернувся.
   
Як випливає з статистики ГФС, обсяг сплаченого наперед податку на прибуток - переплати і аванс - збільшився з 20 млрд грн у лютому до 27,2 млрд грн у червні. Потім тренд пішов на спад. Згідно інформації ГФС, на початку листопада обсяг переплат склав 25,9 млрд грн.
   
   Динаміка переплат з податку на прибуток, з початку 2014 року
   
   
   
Авансові платежі з податку на прибуток розраховуються за підсумками попереднього року. Тому, навіть незважаючи на падіння ВВП, промвиробництва і погіршення інших економічних індикаторів, бюджет поки не відчув просідання від їх несплати. Компанії продовжують платити.
   
По-перше, спрацьовує традиційна мотивація.
   
"Проблеми з відшкодуванням ПДВ у нас, звичайно, є. Бізнес свідомо платить наперед податок на прибуток, щоб отримати ПДВ. Таким чином, це замкнене коло - більш ніж реальна причина не тільки для існування, але і для зростання обсягів переплат", - говорить партнер "PWC Україна" В'ячеслав Власов.
   
По-друге, у загальній цифрі за обсягом сплаченого наперед податку може бути ще одна складова, яка стосується сплати дивідендів.
   
"Минулий рік був не найкращим, але і не самим провальним для бізнесу, і багато підприємств розподілили дивіденди. При розподілі дивідендів держава вимагає платити авансом податок на прибуток. Це теж переплата, яка може бути включена в загальну цифру", - каже Власов.
   
"Питання в тому, що буде в 2015 році, коли більшість компаній покаже збиток", - говорить віце-президент Американської торговельної палати Тарас Качка. Проблеми зі сплатою податку на прибуток збільшуються, констатує він.
   
Коли компанія несе збитки, їй не буде з чого платити авансові платежі. В нинішніх умовах таке кредитування держави може виявитися занадто дорогим задоволенням. Необхідність працювати за старою схемою може посилити фінансові проблеми підприємств.
   
Мінфін з цього приводу не заморочуються. "Не бачу проблеми. Аванси сплачуються з отриманого прибутку. За даними Держстату прибуток підприємств за дев'ять місяців 2014 року склала 215 млрд грн порівняно з 130 млрд грн за аналогічний період 2013 року", - сказав ЕП один з керівників відомства.
   
За його словами, питання з податком на прибуток можуть виникнути по інших пунктах. "Наприклад, щодо компаній, які в 2013 році показали збитки, а в 2014 році - прибуток. В цьому випадку збитки перейдуть в рахунок майбутнього періоду, і база оподаткування з 2014 року зменшиться", - говорить він.
   
Чиновник додав, що робити прогнози по надходженнях від податку на прибуток у 2015 році поки рано. Остаточні розрахунки кошторису ще не зроблені.
   
Дані Держстату можна трактувати по-різному. З одного боку, показова цифра - плюс 85 млрд грн, що співвідносно з девальвацією та інфляцією 2014 року. З іншого - той же Держстат фіксує зростання збиткових підприємств по відношенню до аналогічного періоду 2013 року.
   
Про те, як буде вирішена проблема з авансовими платежами, і буде вона вирішена в принципі, в Мінфіні вважають за краще не поширюватися.
   
На питання ЕП, які поправки будуть внесені в проект податкової реформи в частині податку на прибуток, джерело в Мінфіні відповісти відмовився, пославшись на конфіденційність цієї інформації.
   
Як відомо, присвячений податку на прибуток розділ у проекті податкової реформи виявився одним з найбільш спірних. Зараз уряд доопрацьовує проект податкової реформи. Передбачається, що він зніме деякі питання, в тому числі - і щодо стягнення авансових платежів.
   
"У першу чергу, нарікання стосуються зарахування авансових платежів, що сплачуються при розподілі дивідендів, рахунок "регулярних" авансових платежів", - сказав ЕП партнер EY Володимир Котенко.
   
Повністю міняти за місяць до початку нового року механізм сплати податку на прибуток, на його думку, не варто. Бізнес вже звик до діючими правилами і навряд чи позитивно сприйме чергову порцію радикальних податкових новацій, до яких потрібно адаптуватися в спішному порядку.
   
   Діра №2: боргів стало більше
   
Ще одна ознака того, що фінансові відносини держави і бізнесу погіршилися, - зростання заборгованості підприємств перед бюджетом і навпаки.
   
З початку 2014 року податковий борг підприємств збільшився більш ніж в два рази. За словами Білоуса, якщо на початку 2014 року він становив близько 15,5 млрд грн, то на 1 листопада 2014 року його обсяг досяг 34,1 млрд грн.
   
Ці борги навряд чи будуть повернуті: більшість з них стосуються підприємств-банкрутів чи оспорюються в судах.
   
Левову частку, 41,2% або 14 млрд грн, у загальній структурі податкового боргу складають безактивные (безнадійні) борги. Ще 25,8% або 8,8 млрд грн припадає на підприємства, які перебувають у процедурі банкрутства.
   
   
   
В уряді розраховують, що борги повернуть хіба що підприємства реального сектору економіки.
   
"Загальний обсяг податкового боргу викликає у зовнішніх користувачів помилкове уявлення про його використання в якості додаткового джерела наповнення держбюджету, оскільки грошове погашення податкового боргу забезпечується переважно за рахунок підприємств реального сектора. А це лише 15,3% від загальної суми боргу - 5,21 млрд грн", - йдеться в аналітичній записці департаменту з питань погашення заборгованостей ГФС.
   
Зростання податкового боргу спровокували і складна економічна ситуація, і посилення фіскального навантаження на легальний бізнес, і погіршення фінансової дисципліни у зв'язку з політичною нестабільністю, і війна на сході.
   
"Ще один фактор - демонстративні донарахування значних сум підприємствам, які належали представникам колишньої влади. Показові донарахування по бізнесу Сергія Курченко - всього 14 млрд грн", - каже заступник голови Федерації роботодавців України - ФРУ Дмитро Олійник.
   
За борги держави перед бізнесом картинка теж неприваблива. Цифру невідшкодованого ПДВ в уряді традиційно приховують. Тим не менш, є інформація про суми, які оспорюються в судах.
   
   
   
За даними ФРУ, на 1 листопада 2014 року цифра загального фінансування держбюджету бізнесом склала 88,7 млрд грн. Що входить в цю суму?
   
1. Невідшкодований ПДВ - 14,8 млрд грн.
   
2. ПДВ, заявлений до відшкодування в рахунок майбутніх платежів, - 15,2 млрд грн. З початку 2014 року зменшення склало 0,5 млрд грн.
   
3. Перевищення податкового кредиту над зобов'язаннями - 12,9 млрд грн. З початку 2014 року зростання склало 5,2 млрд грн.
   
4. Переплати до держбюджету - 35,8 млрд грн. З початку 2014 року зростання на 8,8 млрд грн.
   
5. Заборгованість держави з ПДВ-облігацій - 10 млрд грн.
   
"Війною всі прикривати не можна. Зростання цих боргів - з-за бездарного управління фінансовими потоками і неефективною фіскальної політики", - говорить глава УСПП з питань економічної політики Юлія Дроговоз. За її словами, суди теж осторонь не залишаються. Перевірки тривають.
   
"При цьому якість розгляду апеляцій дуже низька. Більшість рішень приймаються на користь бюджету. На суди чиниться тиск, щоб вони не ставали на бік платника", - зазначає Дроговоз.
   
Розраховувати, що ці борги коли-небудь будуть повернуті живими грошима, теж не доводиться. Заборгованість по ПДВ Кабмін не раз погашав за рахунок випуску облігацій.
У 2014 році уряд пішов ще далі. Мінфін обговорював ідею погашення заборгованості з переплат з податку на прибуток шляхом випуску ОВДП на 7 млрд грн. Далі ідей справа поки не пішла.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей794
mod_vvisit_counterВчера посетителей8870
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей9664
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе85058
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей243021
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце288660
mod_vvisit_counterВсего посетителей23892069

We have: 52 guests, 3 bots online
0: 34.238.190.122
 , 
0