Олена Макеєва, керуючий партнер Аудиторської фірми «Аксьонова та партнери» Geneva Group International
   
Податок на додану вартість уперше був введений у Франції в 1954 році, а у 1967 році держави-члени Євросоюзу ввели ПДВ замість податку з обороту. Вже в 2008 році надходження від ПДВ становили 21,4 % всіх податкових надходжень Євросоюзу або 7,8 % ВВП держав-членів ЄС. Таким чином, ПДВ є основним джерелом доходів національних бюджетів країн ЄС. Під час світової фінансової кризи 2008 року багато країн підняли ставки ПДВ, розглядаючи цей крок як необхідну міру консолідації зусиль у боротьбі з кризою. Крім того, фокус оподаткування поступово змістився з прямих податків на податки на споживання.
   
Прогресивні країни Євросоюзу розуміють, що через більш ніж 40 років настав час критично поглянути на систему оподаткування з метою підвищення її економічної ефективності і надійності. Реформування системи ПДВ може зіграти ключову роль у забезпеченні стратегії «Європа-2020». Багато експерти розуміють, що будь-які точкові вдосконалення системи не будуть ефективними, порівняно з комплексною реформою, яка, з одного боку, зможе адаптуватися до змін економічної і технологічної середовища, а з іншого – протистояти шахрайству. Крім того, проста система адміністрування ПДВ буде сприяти зниженню операційних витрат, як для платників податків, так і для податкових органів, тим самим збільшуючи надходження до бюджету.
   
У травні 2011 року Єврокомісія випустила так звану «Зелену книгу», метою якої було ініціювання широкого процесу консультацій з усіма зацікавленими особами з питань функціонування існуючої системи ПДВ та перспектив її реформування в майбутньому.
   
Єврокомісія бачить складності в існуючій системі адміністрування ПДВ і вважає її адміністративним тягарем для бізнесу, особливо малого й середнього, який не може дозволити собі податкових консультантів. Силу існуючих податкових пільг і різних преференцій, фактичні надходження від ПДВ в Європейському Союзі складають всього 55 % в середньому від загальної суми доходів, які теоретично могли б бути зібрані при оподаткуванні за стандартною ставкою ПДВ. Справа як раз в тому, що в країнах Євросоюзу поряд із стандартною ставкою ПДВ використовуються його знижені ставки, як правило, на продукти і послуги соціального споживання (продукти харчування, транспорт, ресторани, готелі, медицина, фармацевтика тощо). При цьому, згідно з даними проведених досліджень, розрив з податку на додану вартість в ЄС становить 12 % від суми всіх зобов'язань з ПДВ, а в деяких країнах ЄС він перевищує 20 %, що пояснюється ухиленням від сплати ПДВ, а також шахрайством у цій сфері.
   
Сьогодні, в епоху інноваційних технологічних можливостей, слід шукати альтернативні методи адміністрування ПДВ, які дозволять зменшити навантаження на бізнес, так і нівелювати ПДВ-втрати.
   
Оскільки понад 40 років система адміністрування ПДВ в Євросоюзі не змінювалася, а справляння податку раніше залежить, в першу чергу, від самого платника податків, Єврокомісія в 2009 році розпочала дослідження з питань вивчення шляхів вдосконалення та спрощення збору ПДВ з допомогою сучасних технологій та/або фінансових посередників.
   
В процесі проведення дослідження були детально розглянуті чотири моделі:
   
- клієнт доручає своєму банку оплатити рахунок за товари або послуги, з подальшим виділенням з суми рахунку суми ПДВ і його сплатою безпосередньо в податкові органи;
- всі дані про зобов'язання в режимі реального часу направляються в центральну базу даних ПДВ-моніторингу, де вони аналізуються податковими органами;
- платник податків завантажує визначені заздалегідь дані трансакцій в узгодженому форматі в спеціальне сховище даних ПДВ, створене самим платником податків і до якого має доступ податковий орган;
- сертифікація процедури дотримання платником ПДВ правил і системи внутрішнього контролю.
   
Дослідження показує, що всі чотири моделі мають позитивне співвідношення витрат і вигод. Крім того, поєднання різних моделей також може бути ефективним способом.
   
Як вже було сказано вище, «Зелена книга» висвітлює результати попередніх досліджень та запрошує всі зацікавлені сторони до широкого обговорення на тему майбутньої системи адміністрування ПДВ в Європейському Союзі. Дискусія на сьогоднішній день ще не закінчена, і всі зацікавлені сторони розуміють, що фундаментальний перегляд системи адміністрування ПДВ неминуче буде довгостроковим проектом. Однак країни ЄС готові розглядати поступові зміни, при яких всі вигоди, ризики і витрати будуть ясні, зрозумілі і повною мірою можуть бути оцінені.
   
Безумовно, Європейського досвіду проведення реформ можна тільки позаздрити. І цей досвід обов'язково має бути імплементовано в Україні, як хороша основа для побудови ефективного діалогу між владою та бізнесом. Нам ще багато чому доведеться навчитися у європейських країн. Однак сьогодні Україна стоїть перед необхідністю проведення швидких реформ – ми не можемо собі дозволити роками обговорювати реформи, адже країна знаходиться на межі дефолту. Не слід також забувати, що закон про електронний адмініструванні ПДВ був прийнятий ВРУ ще в липні 2014 року, тільки чомусь ніхто з експертів не висловлювався тоді з приводу його наслідків для бізнесу. І лише незадовго до введення в дію нових норм адміністрування ПДВ почалася їх велика критика, яка далека від дискусії або діалогу між владою і бізнесом. Тому не можна однобічно звинувачувати владу у відсутності діалогу.
   
Як бачимо, ідея електронного адміністрування ПДВ для України не нова, хоч і відрізняється від чотирьох моделей, запропонованих Єврокомісією до обговорення. В основу її покладені технологічні інновації, прагнення полегшити сам процес адміністрування цього податку, а також ефективні інструменти боротьби з ухиленням від сплати ПДВ та шахрайством. Об'єктивно кажучи, всі ці цілі простежуються в самому законі про електронний адмініструванні ПДВ. І на мою особисту думку, цей механізм дозволить значно скоротити зловживання ПДВ в Україні.
   
В якості альтернативного варіанту можна розглянути зниження основної ставки ПДВ і запровадження зниженої ставки ПДВ на товари та послуги соціального споживання, як це діє в ЄС. Однак це лише вдосконалення системи, а не її реформа. А для того, щоб сказати, наскільки це пропозиція ефективно, слід розглянути оптимістичні і песимістичні прогнози надходжень ПДВ до бюджету при запровадженні цієї моделі. І ось тут дозволю собі побути скептиком – в мене немає впевненості в тому, що бізнес буде чесно платити податки. Все одно знайдуться ті, хто буде говорити про недовіру до влади і корупційний уряді. Немає в нашій країні, на жаль, культури ведення бізнесу, поваги до законів, немає розуміння соціальної відповідальності перед незахищеними верствами населення.
   
Впровадження податку з обороту розглядати поки що рано, оскільки Україна підписала договір про асоціацію з ЄС, а значить, імплементуватися в нашій країні буде європейське законодавство і досвід. Тому залишимо без коментарів цю ідею.
   
На завершення скажу, що, напевно, прийшов час критично поглянути на те подобу діалогу між владою і бізнесом, який імітується всі 23 роки незалежності України, причому обома сторонами. Можна дуже багато говорити про довіру чи недовіру, про те, хто повинен зробити перший крок, хто перед ким зобов'язаний і т. д. Однак сьогодні ні в кого немає сумніву в тому, що не тільки Україна, але й весь світ стоїть на порозі глобальних змін світового порядку. Старі моделі вже не працюють. Зраджуючи один одного, програємо ми всі, програє наша держава. Тому необхідно шукати спільні рішення, ефективні як для бізнесу, так і для держави. А якщо і критикувати, то пропонуючи свої альтернативні рішення. У нас є загальна мета – це майбутнє нашої країни. І від наших рішень, прийнятих сьогодні, залежить те, яким буде наше завтра.
   
   У статті використані матеріали «Зеленої книги» Єврокомісії «Про майбутнє ПДВ. До більш простої, надійної та ефективної системи ПДВ» від 31 травня 2011 року.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей1964
mod_vvisit_counterВчера посетителей15261
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей16839
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе86380
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей238672
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце249429
mod_vvisit_counterВсего посетителей23342884

We have: 56 guests, 5 bots online
0: 35.175.121.230
 , 
0