Дуже часто у бухгалтерів виникає питання як трактувати вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРР) щодо щоденного друку фіскальних звітних чеків (вони ж Z-звіти).
   
Не додає ясності в цьому питанні, а лише заплутує, та Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.13 №417, в якому йдеться про друкування Z-звіту в кінці робочого дня (зміни).
   
Немає конкретики і в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 №637 (далі – Положення).
   
Разом з тим питання це є досить актуальним при цілодобовому режимі роботи (заправки, кафе, ресторани, нічні клуби) або коли підприємство закінчує роботу далеко за північ.
   
Адже при таких графіках роботи між Z-звітами буде дотримуватися проміжок в 24 години, але при цьому досить часто їх друкують вранці, коли відбувається перезміна.
   
Податкова служба, починаючи з 2010 року, дотримувалася позиції, що Z-звіт за поточний день повинен бути роздрукований не пізніше 23.59 години цього ж дня, при цьому вони спиралися на лист НБУ, де була висловлена ця ідея.
   
   Як же має бути насправді і чим загрожує недотримання порядку роздрукування Z-звітів?
   
Остаточну крапку в цьому питанні поставив Верховний суд України (далі – ВСУ) в своїй постанові від 13.03.2014 року № 21-5а14 і, на жаль, ця позиція ВСУ аж ніяк не на користь бізнесу.
   
Так, згідно позиції ВСУ за змістом пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 (далі - Вимоги), зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту (Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО).
   
У відповідності з пунктом 7 Вимог всі режими роботи РРО повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. В додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.
   
Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що, оскільки календарний день (добу) нараховує 24 години, тобто, день триває з 0 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.
   
Враховуючи викладене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла до висновку, що аналіз положень пункту 9 статті 3 Закону про РРО та підпункту 2.6 глави 2 Положення свідчить, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, повинні своєчасно і в повній мірі оприбуткувати всю готівку, яка надходить до каси, і щодня, тобто кожен робочий день після закінчення зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.
   
Після цього ВСУ, щоб вже зовсім розставити всі крапки над «і», вирішив вбити жирний цвях: «У разі недотримання суб'єктом господарювання при здійсненні діяльності пункту 9 статті 3 Закону N 265/95-ВР та підпункту 2.6 глави 2 Положення до нього за рішенням відповідних органів застосовуються штрафні (фінансові) санкції відповідно до вимог пункту 4 статті 17 Закону №265/95-ВР та абзацу третього частини першої статті 1 Указу №436/95 відповідно».
   
Тут, я думаю, потрібно зробити кілька пояснень.
   
Справа в тому, що ВСУ вже кілька разів висловлював свою позицію (як приклад постанови ВСУ від 26.02.13 по справах №№ 21-7а13, 21-35а13) про те, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є сукупність наступних дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеки РРО (даних РК) та відображення на їх підставі готівки в КОРО.
   
Недотримання будь-якого з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.
   
Таким чином, у разі, якщо Z-звіт був роздрукований не в день проведення операції, а на наступний день, платнику загрожує штраф:
   
- 340 грн. за кожну несвоєчасно роздрукований Z-звіт (згідно п. 4 ст. 17 Закону №265/95-ВР);
- в 5-кратному розмірі від суми виторгу, яка відображена у несвоєчасно роздрукованому Z-звіті (згідно абз. 3 ч. 1 ст. 1 Указу №436/95)
   
Якщо таких Z-звітів досить багато, то для того, щоб мінімізувати збиток від застосування штрафів залишаються тільки два варіанти:
   
1) Наполягати на тому, що відповідно до п. 4 ст. 17 Закону №265/95-ВР потрібно застосувати штраф 340 грн. сукупно за всі порушення (мотивуючи тим, що в цьому пункті відсутня фраза «за кожне порушення окремо»);
2) Наполягати на виключенні з розрахунку штрафу в 5-кратному розмірі сум виручки, пробитих по касі після 24.00, т. к. логічно вони були оприбутковані в КОРО вчасно – у день надходження.
   
Ну і під кінець хочу нагадати, що відповідно до ст. 244-2 КАС України «Рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України».
   
Таким чином, з моменту появи постанови ВСУ від 13.03.2014 року № 21-5а14 штрафів за несвоєчасне роздрукування Z-звітів вже не уникнути.
   
   Олександр Зарайський

Комментарии

You have no rights to post comments


Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей2642
mod_vvisit_counterВчера посетителей9459
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей41484
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе53280
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей157644
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце237155
mod_vvisit_counterВсего посетителей23012427

We have: 89 guests, 5 bots online
0: 3.233.221.149
 , 
0