23.01.2021
25 Августа 2013
Posted in
Бухгалтерия -
Новости сайта 2013
І раз вже з кожним роком у вітчизняному (і не тільки) інформпросторі стають все більш популярними різноманітні рейтинги під грифом "ТОП", ми вирішили спробувати виділити із загального числа перелік найбільш значущих для економіки України законодавчих актів, прийнятих за роки незалежності нашої країни. Зрозуміло, що цей перелік не може претендувати на стовідсоткову об'єктивність і бути істиною в останній інстанції. Багато його можуть спробувати піддати сумніву або оскаржити (і ми будемо тільки раді цьому - значить, когось серйозно зачепило). Частина з цих нормативно-правових актів, як закони про приватизацію держмайна або пенсійну реформу, Податковий кодекс чи указ про спрощену систему оподаткування, можуть сприйматися і оцінюватися далеко не однозначно. Ми не ставили завдання проаналізувати їх плюси і мінуси - кожен з них вже неодноразово ставав і ще напевно стане предметом окремого експертного аналізу. Деякі учасники нашого ТОПа, як-то Конституція нашої країни або Кримінальний процесуальний кодекс, виходять далеко за рамки регулювання суто економічних відносин (хоча при цьому їх положення мають на ці відносини визначальний вплив).
Але чому ми наводимо в ТОП і пишемо саме про ці закони? Бо щодня працюємо з цими та іншими документами і часом замислюємося, що багато чого в нашій країні могло бути по-іншому, не будь у нас, наприклад, єдиного податку, Податкового кодексу або нещодавно прийнятого КПК, не будь у нас Незалежності.
1996 рік. Конституція України
Безумовним за будь-яким критерієм лідером рейтингу законодавчих актів за роки незалежності є Конституція України. Прийнятий після важких політичних баталій влітку 1996 р. акт вищої юридичної сили, який визначає вихідні правові засади функціонування держави і його основних інститутів, вселив у багатьох надію на можливість побудови в нашій країні правової демократичної держави європейського типу.
Складно сперечатися з тим, що цілий ряд положень Основного Закону залишилися, по суті, декларативними (якщо не сказати декоративними), оскільки їх реальне виконання не забезпечено такими ж реальними механізмами державного примусу. В той же час не можна недооцінювати значимість і позитивну роль Конституції України в становленні правової системи нашої держави.
На сьогоднішній день положення Конституції України застосовуються в судових розглядах як норми прямої дії поряд з "звичайними" нормами чинного законодавства країни.
1992 рік.
Закон про приватизацію державного майна
Прийнятий парламентом у березні 1992 р. Закон України №2163-XII "ПРО приватизацію державного майна" став юридичним базисом початку процесу роздержавлення майна, у тому числі горезвісних засобів виробництва, врегулювавши правові, економічні та організаційні основи приватизації державного майна в Україні.
Чотири місяці потому Верховною Радою України була затверджена перша на той момент державна програма приватизації підприємств, а ще через три роки, після випуску в обіг приватизаційних майнових сертифікатів, контрольні пакети акцій більшості виставлених до того часу на продаж підприємств були сконцентровані в руках власників народжуваних фінансово-промислових груп. Це стало однією з ключових віх у побудові національної ринкової економіки.
1998 рік. Указ про спрощену систему оподаткування (єдиний податок)
Підписаний президентом України 3 липня 1998 р. указ №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" впроваджував починаючи з 1999 р. спрощену систему оподаткування для юридичних осіб - представників малого та середнього бізнесу, а також для фізичних осіб - підприємців. Вже через рік на "спрощенку" перейшли цілі галузі економіки, і в цьому контексті цей нормативно-правовий акт заслуговує самих суперечливих оцінок. Але як би там не було, його соціальний і економічний ефект був колосальний, не кажучи вже про те, що "оксамитова податкова революція" дала реальний шанс сотням тисяч українців спробувати щастя в підприємництві.
1999 рік.
Указ про реформування аграрного сектора економіки
Указ №1529/99 від 3 грудня 1999 р. президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" пропонував реформувати колективні сільгосппідприємства, підприємства, засновані на приватній власності на землю та майно, що використовується у виробництві.
Працівники КСП отримали право вільного виходу з підприємства зі своєї земельної та майнової часткою (паєм) і створення на їх основі приватних підприємств, селянських і фермерських господарств, сільськогосподарських кооперативів та інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
Підкреслювалося, що згадане вище право, гарантоване ч. 2 ст. 14 Конституції України, не може бути обмежено рішеннями загальних зборів членів КСП або будь-якими іншими рішеннями.
2011 рік. Податковий кодекс
Важкий у всіх відносинах дитина - документ, який "виношувався" у нетрях парламенту без малого два десятки років і прийняття якої супроводжувалося масовими акціями протесту підприємців у Києві та низці обласних центрів України.
На думку багатьох зарубіжних експертів, податкове законодавство України було і залишається одним із найбільш складних, суперечливих і заплутаних у світі. У зв'язку з цим (не торкаючись традиційно хворобливих в нашій країні питань виконання законів) слід зазначити, що поява як таке єдиного документа, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що стягуються в державі, а також порядок їх адміністрування, є позитивною подією.
У перспективі доцільним є об'єднання двох основних фіскальних нормативно-правових актів - Податкового та Митного кодексів - єдиний документ, що регулює податкові відносини в Україні, так і питання митного регулювання. Наскільки нам відомо, така робота вже ведеться.
2012 рік. Новий Кримінальний процесуальний кодекс
Новий Кримінальний процесуальний кодекс України набув чинності в листопаді минулого року. Безумовно, прогресивний і багато в чому революційний документ.
Особливої уваги заслуговують виключно судовий порядок обрання запобіжного заходу і продовження строку її дії, кардинальне обмеження можливості застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, а також рівні для сторін кримінального провадження права і можливості у збиранні доказів.
1998 рік.
Впровадження системи гарантування банківських вкладів
Указ №996/98 від 10 вересня 1998 р. президента України "Про заходи щодо захисту прав інтересів фізичних осіб - вкладників комерційних банків України" поклав початок впровадження в Україні державної системи гарантування банківських вкладів. Початковий рівень відшкодування становить 500 грн. Пізніше був прийнятий Закон України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб", а з вересня 2012 р. відповідні правовідносини регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Він регулює правові, фінансові та організаційні відносини в системі гарантування вкладів фізичних осіб, відносини між Фондом гарантування вкладів, банками, Національним банком України, встановлює порядок виплати Фондом гарантування вкладів відшкодування за вкладами, визначає повноваження та функції фонду при виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банківських установ.
2011 рік. Закон про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (пенсійна реформа)
У жовтні 2011 р. набув чинності підписаний раніше президентом України Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який передбачає, зокрема, поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років, для чоловіків - державних службовців - з 60 до 62 років.
2012 рік. Внесення змін в Цивільний кодекс
(наділення Національного банку України правом обмеження готівкових розрахунків)
У вересні 2012 р. набув чинності Закон України №5284-VI "ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків". Він передбачав, зокрема, внесення змін в Цивільний кодекс України, стаття 1069 якого була доповнена положенням, наділяють Національний банк України право встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для юридичних, і для фізичних осіб.
Вже в червні 2013 р. правлінням НБУ було прийнято рішення про обмеження з 1 вересня поточного року максимальної суми розрахунків готівкою за товари та послуги на рівні 150 тис. грн.
2012 рік. Закон про заборону куріння в громадських місцях
У травні 2012 р. президент України підписав Закон №4844-VI "ПРО внесення змін у деякі закони України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів", що передбачає тотальну заборону куріння в громадських місцях. Через півроку документ вступив у законну силу на всій території України.
На сьогоднішній день цей закон, що встановлює абсолютно чіткі і недвозначні заборони та "драконівські" санкції за їх порушення, відкрито ігнорується всюди і на всіх рівнях, будь то коридор Верховної Ради чи "генделик" у районному центрі.
На нашу думку, дана ситуація є яскравою ілюстрацією того, що держава повинна і, що не менш важливо, може забезпечити реальне виконання закону (адже впоралися ж коли-то з "пивним божевіллям"), але з тих чи інших причин не робить цього.
Автор: Олексій Христофоров
Комментарии
< Предыдущая | Следующая > |
---|
Следующие материалы:
- Єдиний внесок з роялті
- Нараховуємо лікарняні правильно: складні випадки
- Бази персональних даних. Перезавантаження. Які зміни чекають на підприємців після 1 січня
- Утилізаційний збір хочуть скасувати
- З 1 вересня вводяться нові акцизні марки, а що ж зі старими?
- Фінзвітність можна буде готувати на 20 днів довше
- Доходи, виплачені платником ФСП нерезиденту. Чи сплачується податок з доходів?
- При вчиненні нотаріальних дій підприємцям слід звертатися до нотаріусів, які мають доступ до ЄДР та можливість формування виписки самостійно
- Україна не є світовим лідером за кількістю податків, - Міндоходів
- НБУ отримав право на виготовлення бланків цінних паперів і паспортів
- Як оскаржити нарахування недоїмки зі сплати ЄСВ
- Як правильно виписати розрахунок коригування до податкової накладної і чи потрібно виписувати нову податкову накладну, якщо за бажанням покупця замість частини передплаченого раніше товару відпущений йому інший товар?
- Особливості оподаткування внутрішньогрупових послуг
- Листівка від Міндоходів "Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб"
- Позитивний прецедент оскарження нормативно-правового акта
- Уточнюючий розрахунок за перевірений період є підставою для проведення перевірки
- Відображення поворотної фіндопомоги в податковому обліку
- Фонд соцстрахування пропонує роботодавцям спростити перехід підприємства на інший вид діяльності
- Втрата залізничного квитка під час відрядження
- Декларація з ціннопаперовому акцизного податку: перше знайомство
- Новий закон про аудит: шукайте методи ефективніше
- «Податковий асистент» Міндоходів врятував від штрафів 51000 платників
- Які документи повинна надати ФОП для укладення з ним договору: свідоцтво про реєстрацію, виписку, надану держреєстратором, або витяг з держреєстру, або ж всі ці документи разом?
- Верховній раді запропонували удосконалити законодавство у сфері зайнятості населення
- Мінфін готує чергові зміни до Закону про бухоблік
- Якщо роботодавець оплатив навчання, студент не обов'язково повинен платити податок
- Щодо поділу відпустки на частини
- Коли і якої тривалості надається відпустка працівнику, переведеному з іншого підприємства
- Деревина, заготовлена під час проведення розчищення зелених насаджень, оподатковується збором за спецвикористання лісу
- Питання та відповіді щодо застосування норм постанови НБУ від 06.06.2013 № 210 "Про встановлення граничної суми готівкових розрахунків"
- Міндоходів роз'яснило порядок заповнення реквізитів податкової накладної у разі перереєстрації підприємства
- Відрядження за кордон: потрібно переводити підтверджуючі документи?
- Кабмін має намір з січня 2015 ввести нульову ставку оподаткування для підприємств громадських організацій інвалідів
Предыдущие материалы:
- У Держпідприємництві розповіли, які зміни найближчим часом чекають на вітчизняний бізнес
- Аудиторські витрати vs забезпечення господарської діяльності
- Податковий облік витрат на страхування автомобілів
- Припинення платника податків: хто в такому разі підписує звітність
- Телефонна лінія з питань обчислення і сплати ПДФО
- Коли застосовується пільгова ставка ЄСВ на зарплату інвалідів?
- Зміни в повноваженнях Пенсійного фонду з адміністрування єдиного внеску
- Міндоходів продовжує розробляти проекти, присвячені адміністрування єдиного внеску
- Розроблено законопроект про подання фінзвітності в електронній формі за принципом «єдиного вікна»
- Електронний проїзний документ на поїзд є підставою для відшкодування витрат на його придбання
- В чому особливості нових обмежень готівкових розрахунків?
- Витрати на отримання сертифіката за МСФЗ
- Підприємство займається міжнародним перевезенням вантажу і користується нульовою ставкою ПДВ. Чи потрібно подавати Звіт про податкові пільги? Як розрахувати суму податкової пільги?
- Як будуть штрафувати порушників законодавства про зайнятість населення
- Посадовим особам органів МДС заборонено створювати приводи і підстави для вручення їм подарунків
- Сплата штрафу: як правильно заповнювати касові документи
- Одноразові виплати не включаються в денну заробітну плату за час відрядження
- Акціонерні товариства будуть подавати тільки річну форму статзвітності № 2-Б
- Мінсоцполітики готує штрафи для роботодавців
- Підприємці на загальній системі можуть зменшувати суму авансових платежів
- Щодо отримання компенсації в розмірі ЄСВ за створення нових робочих місць
- У реєстрі виданих та отриманих податкових накладних не повинно бути незаповнених граф
- Підстав для притягнення фізосіб-підприємців до адмінвідповідальності згідно ст. 165-1, 188-23 Купап немає - ПФ
- Мін'юст створює Єдиний реєстр на базі трьох існуючих реєстрів
- Нумерація в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних
- Перевищення ліміту на мобільний зв'язок: податкові наслідки
- Працівник неправомірно скористався правом на ПСП: коригуємо ф. 1ДФ
- Щодо готівкових розрахунків між фізичною особою і підприємством (підприємцем)
- За відсутність адреси (вулиці) продавця у розрахункових документах не стягується штраф
- Організація бізнесу у відповідності з Кодексом цивільного захисту України
- Відсутність номера - відсутність чека?
- Формуємо податкове зобов'язання після реєстрації платником ПДВ
- Відпустка по вагітності та пологах: заповнювати графу 13 таблиці 6 Звіту по єдиному внеску
testtest