Його відомство називають у числі найбільш одіозних і репресивних. Перший заступник голови Державної податкової адміністрації України - начальник податкової міліції Віктор Шейбут запевняє, що тим, хто чесно платить податки, бояться нічого. Останнім часом вони жили в очікуванні змін, причому готуватися до біди або до добра, - було незрозуміло. З одного боку, Податковий кодекс міг значно розширити повноваження податкової міліції. З іншого - у парламенті задумалися: а чи не ліквідувати відомство як таке? В результаті не сталося ні того, ні іншого. Відповідні норми Кодексу пом'якшили, а у депутатів не вистачило голосів для радикального рішення. Про перспективи діяльності в умовах нового податкового законодавства, про стосунки з владою і опозицією, про проблеми та досягнення очолюваної структури В.Шейбут розповів в інтерв'ю кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ.
   
   - Віктор Володимирович, 1 грудня парламент не підтримав законопроект щодо ліквідації податкової міліції. Скажіть, Ви свідомо хотіли, щоб наша розмова відбулася вже після цього голосування (переговори про інтерв'ю почалися ще в листопаді, - ред.)?
   
   - Ні, це випадковість. Навпаки, я чекав зустрічі до цього. Мене не влаштовує цифра в 114 осіб, що проголосували "за" ліквідацію податкової міліції. Якщо б депутати прочитали це інтерв'ю перед голосуванням, то, можливо, було б голосів на сто менше.
   
   - Ви були впевнені в позитивному для міліції голосуванні?
   
   - Я знав, що опозиція буде голосувати за ліквідацію. Я ж спілкуюся і з депутатами від більшості, і від опозиції. З останніми, в основному, доводиться зустрічатися на межі з'ясування відносин. Справа в тому, що коли ці люди були у владі, то вони вважали, що будуть там дуже довго, то думали, що у податковій працюють не зовсім кваліфіковані люди, - але ми сьогодні бачимо, що мало місце навіть не завуальоване розкрадання бюджетних коштів. І зараз розслідується багато кримінальних справ у цій сфері.
   
   Природно, телефонують, цікавляться ходом подій, переживають. Звичайно, вони кажуть, що це політичний тиск, розправи, хоча я всім кажу: ніякої політичної розправи немає. Я - політичний дальтонік. Для мене колір абсолютно не впливає на професіоналізм. Якщо є злочин і він у моїй компетенції - я не дивлюся, до якої партії належать фігуранти.
   
   - Кому доводиться переживати?
   
   - Розповім конкретний приклад. Оптико-механічний завод в Ізюмі, який, за документацією, обробляв і експортував в Гонконг лінзи, заготовки для яких надходили з Франції. Природно, фірми, які відправляли ці лінзи, подавали заявки на відшкодування ПДВ. Але коли ми поцікавилися, французька фірма підтвердила, що вона не направляла сюди лінзи. Коли ми зробили хіміко-спектральний аналіз цих лінз, то визначили, що лінзи - виробництва цього ж заводу, лежали там з часів СРСР. Собівартість однієї - близько чотирьох гривень, а заявляли вартість 120 грн. Уявляєте, яке завищення? Потім вони нібито відправляли їх в Гонконг. Але там поки теж нічого такого не підтвердили.
   
   У ході перевірки виявилося, що всі фірми, які брали участь у цій схемі, мали рахунки в одному банку. Коли ми прийшли в банк - там з'явився народний депутат з фракції БЮТ. Більше того, коли ми знайшли фірму в Гонконзі, виявилося, що вона зареєстрована на помічника цього депутата. Це справа вже готова до передачі в суд, але виявилося, що немає головного фігуранта - ми не можемо знайти директора заводу. Зник, виїхав у невідомому напрямку.
   
   Або ще приклад. Ми побачили несплату податків на одному з житомирських підприємств, більш ніж на 4 млн.грн. Це досить для того, щоб порушити кримінальну справу. Як тільки ми "накрили" там зарплату в конвертах - з'явився інший народний депутат, теж бютівець, який заявив про політичний тиск. Але це зовсім не політика, це чиста економіка.
   
   - Такі справи можуть бути причиною, по якій вас хочуть "усунути"?
   
   - Погрози на мою адресу надходять, як тільки починає розслідуватися певну справу: мовляв, ми тебе звільнимо, на комітеті заслухаємо, ми з тобою будемо інакше розмовляти, і працювати на цій посаді ти не будеш, ми знайдемо можливість, як з тобою розправитися.
   
   - Чи обговорювалася можливість ліквідації податкової міліції на рівні уряду, Адміністрації Президента?
   
   - Ми згодні в тому, що податкової міліції необхідно реформування. Це живий механізм, він не може бути закостенілим, не може стояти на одному місці. Адже характер злочинів, особливо у фінансовій сфері, постійно змінюється, схеми змінюються, як у дитячому калейдоскопі - кожна наступна картинка не схожа на попередню.
   
   Коли я прийшов у відомство, відразу ж спробував щось змінити. Виступив з ініціативою створення Управління спеціальних розслідувань. Але всіх налякала нова назва - слово "спеціальних" відразу почали асоціювати зі спецназом, і мене звинуватили в створенні якогось "податкового спецназу". Але це не так - це має бути інтелектуальний загін фахівців, спеціально для заплутаних розслідувань фінансових справ.
   
   - Одним з аргументів на користь ліквідації податкової міліції приводили низьке навантаження на співробітників...
   
   - Так, багато говорять, що у нас слабка навантаження. Але, наприклад, хто знає, що тільки по одному конвертаційному центру у нас було 620 томів справи по 300 сторінок. Можете уявити цей обсяг? А кажуть - слабка навантаження на слідчого. Але одному слідчому все це написати або опитати просто не можливо.
   
   Розслідування фінансових злочинів дуже відрізняються від кримінальних. Тут потрібно володіти фінансами, бухгалтерським обліком, аудитом, потрібно читати банківські документи. Якщо ведуться справи по транснаціональним схемами, потрібно знати мови. Ми працюємо, і, повірте, це не вісім годин на добу. У нас кажуть: восьмигодинний робочий день - це з восьми до восьми.
   
   - Яка чисельність співробітників податкової міліції?
   
   - Якщо рахувати від водіїв і вахтерів до тих, хто несе службу - нас приблизно 10 тисяч осіб.
   
   - У скільки обходитеся державі?
   
   - Наш бюджет - 300 мільйонів гривень в рік. І я знаю, що ви хочете далі запитати - а який результат роботи, так?
   
   Станом на жовтень ми повернули в бюджет 3,2 млрд.грн. Порахуйте - 300 млн. і 3 млрд. - на кожну витрачену гривню ми приносимо прибуток 10 гривень. Тепер питання: чи варто прибирати податкову міліцію - курку, яка несе золоті яйця?
   
   - Вам "спускають" конкретний план надходжень до бюджету?
   
   - Плану немає. І я дуже щасливий, що керівник ДПАУ Олександр Папаїка не вимагає від мене ні кількості кримінальних справ, ні кількості обшуків, арештів - ніяких кількісних показників для податкової міліції немає. Ми працюємо в нормальному режимі при реалізації оперативної інформації.
   
   - Як Ви думаєте, чи можуть депутати повернутися до питання ліквідації відомства?
   
   - Звичайно, я не можу гарантувати, що вони не будуть знову повертатися до нашого питання. Але мене радує, що значна кількість депутатів розуміють наслідки цієї ліквідації, тим більше, в наших економічних умовах. Що таке перенести орган, відірвати від того місця, де він працює? Це величезна робота. Така спроба була в Росії. Вони прибрали податкову поліцію, приєднавши її до МВС. Різко зросла кількість економічних злочинів, упав збір податків на той період - ось вам результат.
   
   Якщо ми йдемо в європейську співдружність, то ЄС, приміром, створює EUROFISC - абсолютно новий орган, який буде об'єднувати країни Євросоюзу по лінії податкових надходжень. Так якщо навіть ЄС створює окремий орган, то навіщо нам противитися цьому? Як фахівці ми говоримо: не треба цього робити. Якщо, не дай Боже, нас передадуть - ми просто розчинимося. Адже у податкової та МВС різні завдання: у них - боротьба із злочинами, а у нас, крім цього, - поповнення бюджету.
   
   Ми спираємося на досвід зарубіжних країн. У Польщі, Великобританії, Голландії, Німеччини, Білорусі, Азербайджані, Грузії існують такі підрозділи.
   
   Але потрібно враховувати, що все залежить від завдань, які стоять перед цими підрозділами. Якщо це завдання карального органу, то можуть функціонувати як самостійні підрозділи фінансової поліції. Наприклад, в Італії - це фінансові карабінери, дуже серйозний орган, який об'єднує кілька тисяч людей, у якого на озброєнні літаки, вертольоти, бронетранспортери. У разі війни вони стають в ряд з діючою армією.
   
   - Прийнятний такий досвід для України?
   
   - Ні, не прийнятний. Оскільки все залежить також від економіко-політичної ситуації в країні. У них потрібна дуже сильна структура проти мафії, синдикатів. У них є таємна розвідка, тобто, вони впроваджують своїх співробітників у фінансові синдикати під прикриттям.
   
   - Хіба рівень тіньової економіки України сьогодні цього не вимагає?
   
   - Ви маєте рацію. Українське законодавство теж дозволяє створювати такі підрозділи. І якщо рівень злочинів переступить певну межу і буде загроза бюджету, нам доведеться скористатися цією мірою.
   
   - Далеко до цієї межі?
   
   - Поки що так. Хоча лякає зростання економічних злочинів. Приміром, лише за одну добу податковою міліцією було викрито 14 злочинів. Ми робимо аналіз порівняно з минулим роком, і, на жаль, помітили тенденцію до збільшення фінансових злочинів.
   
   - З чим це пов'язано?
   
   - Напевно, в першу чергу, пов'язано навіть не з кількістю злочинів, а з якістю розкриття. Може бути, ми почали краще працювати і більше розкривати. А по-друге, це пов'язано, мабуть, з економічними факторами в країні. Зокрема, це криза, коли в цій каламутній воді кожен намагається зловити свою рибку. І ми побачили весь спектр злочинів - від приватного підприємця, який не показує свої доходи, до застосування складних схем.
   
   - Над чим доводиться працювати більше?
   
   - Звичайно, наш пріоритет - це робота над схемами, тому що приватний підприємець сьогодні нам не цікавий. Я намагався зустрічатися з лідерами підприємницьких рухів, представлених на Майдані. Я їм сказав, що вони податкової міліції не цікаві, особливо, при чесній сплаті податків і вказівці доходів. Тоді ми взагалі не будемо звертати на них жодної уваги. І, до речі, отримано вказівку від голови уряду Миколи Азарова не займатися сьогодні малим бізнесом. Не займатися. Це не дає значних результатів, тільки займає час оперативного працівника, а воно дорого коштує. Тому ми не чіпаємо малий бізнес.
   
   - Як Ви ставитеся до ініціативи тотального оновлення кадрового складу відомства?
   
   - Ми і зараз не можемо знайти фахівців. У нас на лаві запасних нікого немає. Поміняти щось можемо, і кому-то це, безсумнівно, вигідно. Але це призведе до вакууму, а в результаті - до економічного колапсу. У такому випадку ділкам тіньової економіки буде дозволено все. Вони тільки й чекають, щоб нас забрали. Я не тримаюся за це місце, але я зловлю таких ділків 10-15, і в мене вже на серці спокійно, сплю добре.
   
   - Але коли йдеться про оновлення складу, мова йде, в першу чергу, не про професіоналізм, а про зіпсованість людей в системі - це корупція, здирництво...
   
   - Я шість років очолював управління по боротьбі з корупцією, з моменту його утворення. Я був першим начальником. І не буду лукавити - так, все це було, і досі є.
   
   У нас створено управління внутрішньої безпеки. Там працюють фахівці високого класу. Якщо податкова міліція працює за фінансовим злочинам, то це - фахівці з "розробки" конкретних осіб. Там багато співробітників СБУ і прокуратури, колишніх контррозвідників. Вони проводять спільні операції з усіма правоохоронними органами, і ще жодна інформація, яка надійшла до нас, не залишилася без реакції. Також працює принцип непрямих ознак: якщо працівник постійно відпочиває на Мальдівах, якщо змінює іномарки, квартири, як рукавички, дозволяє собі витрачати десятки тисяч на місяць - все, це наш клієнт.
   
   - В цілому, наскільки це ефективно?
   
   - Ефективність залежить ще й від конкретних осіб. Адже хабар сама з неба не падає. Винен той, хто дає, і той, хто бере. Найбільш пильно ми розглядаємо випадки вимагання серед наших співробітників. Для цього в усіх податкових адміністраціях є телефони довіри. Я кожен раз закликаю людей дзвонити, якщо вони не згодні з рішенням того чи іншого працівника, якщо є елементи корупції. Я, наприклад, сам провів негласну перевірку.
   
   - Подзвонили?
   
   - Так, зімітував дзвінок, сказав, що сталося корупційна дія з боку інспектора, призначив зустріч. Через півгодини працівники внутрішньої безпеки були на місці. Мені це сподобалося.
   
   - Ви впевнені, що вони не знали, хто телефонував?
   
   - Точно не знали. Ви можете зробити такий же експеримент без мене, або я можу бути присутнім.
   
   - А що буде за помилковий виклик?
   
   - Нічого. Передасте привіт від мене, скажете, що це була журналістська перевірка.
   
   - Яка статистика по виявленню фактів корупції у відомстві?
   
   - Ми намагаємося нічого не приховувати. Як тільки буде приховано злочин, воно буде породжувати наступні. За січень-листопад 2010 року за вимагання та отримання хабара до кримінальної відповідальності притягнуто 21 співробітник податкової, на 304-х співробітників складені протоколи за корупційні діяння.
   
   - Коли говорять про корупцію, наприклад, у ДАІ, однією з головних причин називають низьку зарплату інспекторів. У податковій ті ж причини?
   
   - На перших порах, коли податкова служба тільки починала розвиватися, у нас були затримки в заробітній платі. Це був 1998-1999 рр. Зарплату у зв'язку з економічними труднощами того часу ми не отримували за два місяці. Я помітив: як тільки зарплата не виплачується вчасно - моментально з'являються порушення, від дрібних, коли інспектора на базарах данину збирали - кошики з продуктами, до великих - хабарів, вимагань.
   
   Ми зробили аналіз і поклали результати на стіл голові ДПА. Вольовим рішенням було прийнято ні на один день не затримувати зарплату. Ми знову проаналізували ситуацію: подібних спалахів порушень більше не було.
   
   - В цілому сьогодні Ви і Ваші підлеглі задоволені зарплатою у відомстві?
   
   - Не можу сказати, що ми повністю задоволені. За таку роботу потрібно піднімати зарплату, але ми всі розуміємо, в якому стані зараз перебуває країна. Я б підняв зарплати всім силовикам, але одночасно я б підняв відповідальність за хабарі. Зробив би років 15 мінімум. Треба платити хороші гроші, але і питати відповідно, зворотний зв'язок має бути.
   
   - На Вашу думку, виправдані були дії мітингувальників проти Податкового кодексу?
   
   - Окремі норми Податкового кодексу дійсно потрібно було змінити. Було кілька пунктів законодавства, які не треба було чіпати, вони й призвели до невдоволення. А, наприклад, для великого бізнесу кодекс знижує навантаження. І ніхто з представників великого бізнесу проти документа не виступав. Що стосується спрощеної системи оподаткування, вона використовувалася в різних схемах ухилення від сплати податків, ці схеми і намагалися усунути в Податковому кодексі. А приватні підприємці, які торгують на ринках, вони як стояли, так і стоятимуть, повірте. Так що, я вважаю, що на Майдані було нав'язування політичного вектора. А витрати, які справді потрібно було виправляти, - їх виправили.
   
   - Невдоволення також викликало посилення повноважень податківців.
   
   - Ми хотіли ввести норму, за якою про перевірки ми не повинні попереджати, як зараз - за 10 днів. Ми відстоювали право на раптові перевірки. От чи знаємо ми, що на підприємстві платять зарплату в конвертах. Якщо б у нас була можливість - ми б у момент зарплати прийшли б і ці конверти особисто побачили. А так ми повинні попередити, що приїдемо через 10 днів. Ви що, думаєте, конверти будуть лежати? Ось як боротися? Нам потрібно було це. Але вирішили, що цього робити не треба.
   
   - Ви не вважаєте такі перевірки репресивними?
   
   - Всі мої дії можуть бути оскаржені в прокуратурі. Якщо я не правий - а я ж ніколи не буду підставляти свою голову, не буду влітати з "маски-шоу" без причин. Це ж самогубство. В такому випадку я ж не пропрацюю більше тижня.
   
   - На Вашу думку, цей Податковий кодекс зможе вирішити проблеми податкової системи?
   
   - Я впевнений у цьому, оскільки його писали фахівці.
   
   - Ви брали участь у підготовці?
   
   - Ми висловлювали свої пропозиції, звичайно. Наприклад, про зниження податку на прибуток, інших податків. Ми підтримували і податкові канікули. Ну не цікавить мене сьогодні приватний підприємець, який торгує в кіоску жуйкою. Він мене зацікавить тільки тоді, коли завезе фальсифікат - горілку або сигарети, що представляє загрозу для життя людей.
   
   - Після заборони грального бізнесу в Україні він все ж продовжує працювати в тіні...
   
   - Так, сьогодні цей бізнес в тіні. Тут ми зіткнулися з явищами, які були у 1930-ті роки в США, коли під вивісками кафе чи магазинів підпільно функціонують гральні зали. Як нам знаходити такі місця? Якщо люди знають, вони повинні повідомляти нам. Але я підкреслю - людей, які займаються тіньовим гральним бізнесом, так просто не візьмеш. Використовуються магнітні клубні картки, які вручаються тільки "своїм" клієнтам. Туди так просто не потрапити: двері під електронними замками, з очицями, з відбитками пальців.
   
   - Ми з Вами, напевно, говоримо про різних типах закладів. Сьогодні багато гральних залів вільно працює під виглядом інтернет-кафе, вхід туди абсолютно вільний...
   
   - Ні. Такого немає, я думаю. Я, правда, не ходжу в ці заклади.
   
   - А ви сходіть.
   
   - Спасибі (сміється). Я підкреслю, що боротьба з незаконним гральним бізнесом стоїть у нас серед першочергових завдань. Так, з початку року податкова міліція виявила близько 1700 фактів надання незаконних послуг у сфері азартних ігор.
   
   - Ви говорите, що цей досвід ще з 1930-х. Отже, механізми усунення вже повинні бути відпрацьовані?
   
   - Я думаю, було б правильно робити "відселені" гральні зони. Якщо є люди, які хочуть грати, то нехай держава заробляє на цьому. А якщо говорити про сьогоднішні підпільних залах - це впровадження наших співробітників під виглядом гравців, завсідників, робота з персоналом, охоронними фірмами. Ми реагуємо, коли нам повідомляють громадяни. Інформацію ми намагаємося черпати скрізь.
   
   - Ви якось постійно чекаєте допомоги від людей...
   
   - Це не тільки в нашій країні. У деяких державах за повідомлення про фінансові порушення сплачується премія від розміру збитку, якого вдалося уникнути.
   
   - Наскільки така практика може бути застосовна в Україні?
   
   - Ви знаєте, мене вже звинувачували у створенні "податкового спецназу", в тому, що я хочу, щоб касові апарати "стукали" на підприємців. Якщо я ще скажу, що повинна бути фінансова оплата за повідомлення про ухиляння від сплати податків - мене звинуватять, що я роблю держава "стукачів", тому це питання я навіть не ставлю.
   
   - А що було з касовими апаратами?
   
   - Поки що це тільки моя мрія - оснащення всіх касових апаратів спеціальними платами, які будуть повідомляти про кожну продажу на сервер ДПА. Це світовий досвід. Ви уявляєте, якщо касовий апарат самостійно буде повідомляти про всі продажі? Таким чином, ми зможемо піти від обнулень, коли продають на 10 тисяч, а показують 500 гривень, і платять податок з цих 500. Так що, я б це зробив. Але мене відразу звинуватили - він хоче, щоб касові апарати "стукали" на підприємця.
   
   - Ви відстоюєте впровадження податкової амністії, що вона дасть?
   
   - Якщо людина витрачає більше, ніж заробляє - це ознака, що він працює в тіні. Але коли ми починаємо перевіряти - він каже: бабуся мені залишила. А ми ніяк не можемо довести. Тому податкова амністія потрібна. Потрібно один раз заявити всі свої гроші, навіть нажиті нечесним трудом, і заплатити невеликий відсоток податку. Тоді ми почнемо відраховувати від заявленої суми. Ось ви заявили п'ять мільйонів - заради Бога. Але якщо тепер ви витратили п'ятій і ще мільйон, то коли я прийду, п'ять мене не цікавитимуть. Я запитаю: де ви взяли цей один мільйон?
   
   - Чому виникли труднощі з її запровадженням?
   
   - Все впирається в страх підприємців. Адже тоді з'явиться точка відліку. А зараз її немає, і вони можуть робити все, що завгодно, говорити - знайшов, подарували, матрац розпоров бабушкін, там опинилися мільйони, а ми не можемо перевірити. Так ось: розпоров - заяви і все. Всі нормальні люди сходяться на тому, що це треба робити. А спробуйте вийти до депутатів з цим - затюкають.
   
   - Потрібна денонсація офшорного угоди з Кіпром?
   
   - Я вважаю, що це давно потрібно було зробити. Як Росія, як все зробили.
   
   - Це дасть позитивний результат?
   
   - Звичайно, на сто відсотків дасть.
   
   - А яка ймовірність, що воно все-таки буде денонсовано?
   
   - Ну, це вже залежить від політиків і чиновників. Але робити це треба. Офшорні зони, як "податкова яма". Особливо Британські Віргінські острови: раз - і грошей немає. А де вони, куди пішли - нам ніхто звідти не відповідає.
   
   - Чи продовжуєте Ви просування ініціативи щодо введення відповідальності для працівників за чорну зарплату?
   
   - Ні. Це було просто моя пропозиція, і ми до цього не повертались. Я пропонував ввести адміністративну відповідальність. Людина, яка платить зарплату у конвертах, порушує Кримінальний кодекс. Людина, який її отримує і мовчить, приховує - стає співучасником. А раз він співучасник, він повинен нести відповідальність.
   
   - Але такими співучасниками є, можливо, більшість громадян у цій країні...
   
   - Громадянин України, отримуючи ці гроші, - співучасник. Він знає і не доносить, а у нас в КК є відповідна стаття. Адже ми говоримо про порядку. Коли ми працюємо над дотриманням закону, повинна бути якась міра відповідальності. Кажуть, за кордоном бояться двох речей - смерті і податкового інспектора. Я не хочу, щоб нас боялися, але поважати цей закон треба.
   
   - По-вашому, у нас не бояться податкових інспекторів?
   
   - Пригадую одну розмову на цю тему. Я зустрічався в США з співробітником ФБР і співробітником органу, аналогічного нашої податкової міліції. "Эфбээровец" сказав, що його майже ніхто не боїться, бо шпигунів у країні не так вже й багато. На що податківець зазначив: "Але все в країні платники податків, тому мене бояться всі".
   
   В даному випадку - чому нас бояться? Наприклад, я працював у спецслужбах: в КДБ, в Службі безпеки, але ніхто не знав, що я роблю, мене ніхто не знав в обличчя, і ніхто не боявся. А тепер навіть в супермаркетах дізнаються. Я вважаю, це правильно, за мною повинен бути образ того, хто незримо, але постійно слідкує за дотриманням законності.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей5549
mod_vvisit_counterВчера посетителей3403
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей18305
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе0
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей18305
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце24835
mod_vvisit_counterВсего посетителей27259038

We have: 120 guests online
0: 3.92.28.52
 , 
0