17.01.2021
Posted in Бухгалтерия - Архив сайта 2009_ru
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 10.12.2008 р. N 25807/7/15-0217
Державна податкова адміністрація в м. Києві
Про розгляд листа
Державна податкова адміністрація України розглянула листи …. та ДПА у м. Києві від 09.09.2008 №4888/8/31-604 щодо порядку віднесення на валові витраті безнадійної дебіторської заборгованості і повідомляє.
Підпунктом 5.2.8 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон) визначено, що до складу валових витрат підприємства відносяться суми безнадійної заборгованості в частині, що не була віднесена до валових витрат, у разі коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не привели до позитивного наслідку.
Відповідно до п. 1.25 ст. 1 Закону до безнадійної заборгованості відноситься заборгованість, яка відповідає будь-якій з наведених нижче ознак:
- заборгованість по зобов'язаннях, за якою минув строк позовної давності;
- прострочена заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна фізичної особи, за умови, що дії кредитора, направлені на примусове стягнення майна позичальника, не призвели до повного погашення заборгованості;
- заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна:
- фізичної особи, на яке відповідно до закону може бути спрямовано стягнення;
- фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності або юридичної особи, оголошених банкрутами у порядку, встановленому законом, або при їх ліквідації (зняття з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності);
- заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних від продажу на відкритих аукціонах (публічних торгах) майна позичальника, переданого у заставу як забезпечення зазначеної заборгованості, за умови, що інші юридичні дії кредитора щодо примусового стягнення іншого майна позичальника не призвели до повного покриття заборгованості;
- заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажору), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
- прострочена заборгованість померлих фізичних осіб, а також визнаних у судовому порядку безвісно відсутніми, померлими або недієздатними, а також прострочена заборгованість фізичних осіб, засуджених до позбавлення волі.
Відповідними заходами зі стягнення боргу в контексті пп. 5.2.8 п. 5.2 ст. 5 Закону, зокрема, є:
- звернення до виконавчої служби з заявою про стягнення заборгованості, визнаною судом;
- вчинення нотаріусом виконавчого напису про стягнення заборгованості;
- застосування процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом відповідно до законодавства, тощо.
Статтею 6 Господарського процесуального кодексу України визначено порядок пред’явлення претензії підприємствами та організаціями, при порушенні їх майнових прав і законних інтересів.
Підприємства та організації, чиї права і законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушенням цих прав та інтересів звертаються до нього з письмовою претензією.
Відповідно до ст.. 256 Цивільного кодексу України позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою прав про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 264 Цивільного кодексу України визначено, що позовна давність переривається у разі пред’явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.
Після переривання перебіг позовної давності починається заново.
Враховуючи вищевикладене, неодноразове направлення претензій та подання позову до суду не є заходом по стягненню заборгованості, а є лише заходом врегулювання спору.
Тобто, звернення до суду або неодноразове направлення претензій не є достатньою підставою для застосування пп. 5.2.8 п. 5.2 ст. 5 Закону.
У разі, якщо у підприємства рахується дебіторська заборгованість, визнана судом, та по якій є повідомлення державного виконавця про неможливість виконання рішення, то після закінчення терміну позовної давності з моменту визнання судом заборгованості або після банкрутства чи ліквідації боржника така заборгованість відповідно до п. 1.25 ст. 1 Закону є безнадійною і відповідно до пп. 5.2.8 п. 5.2 ст. 5 Закону така заборгованість відноситься до складу валових витрат у частині, що не була віднесена до валових витрат раніш.
Заступник Голови
С. В. Чекашкін
Комментарии
< Предыдущая | Следующая > |
---|
Следующие материалы:
- Очередные критерии проведения проверок от Кабмина
- Кабмин утвердил Национальный план администрирования налогов
- ГНАУ разработан порядок предоставления налоговых накладных для регистрации в Общем реестре налоговых накладных в электронном виде
- ГНАУ планирует создать Единый офис по работе с крупными налогоплательщиками
- Несмотря на отмену судом 366 Постановления, КМУ продолжает усовершенствовать механизм уплаты взносов на обязательное пенсионное страхование физлицам-субъектам предпринимательской деятельности
- Отражение в декларации по НДС налоговых накладных полученных с опозданием (письмо ГНАУ от 04.11.2009 г. №24259/7/16-1517-26)
- Налоговики утвердили план деятельности на следующий год
- Рада решила увеличить минимальную зарплату и прожиточный минимум
- ГНАУ намерена получить право самостоятельно возбуждать уголовные дела в отношении фиктивных предприятий и конвертационных центров
- Как правильно платить налоги с новогодних подарков
- Распоряжением КМУ введен Общий реестр налоговых накладных
- Особенности налогообложения НДС операций по предоставлению услуг нерезидентам и услугам полученным от нерезидента (письмо ГНАУ от 04.12.2009 г. №27085/7/16-1517)
- Президент отменил действие Указа от 04.09.2009 г. №706 «О приостановке действия пункта 2 распоряжения Кабинета Министров Украины от 1 июля 2009 года №757-р и распоряжение Кабинета Министров Украины от 17 июля 2009 года №838-р»
- Суд отменил постановление Кабмина по уплате взносов на обязательное пенсионное страхование физлицам-субъектам предпринимательской деятельности
- ГНАУ пытается ликвидировать схему налоговой минимизации
- Индекс инфляции в ноябре - 101,1%
- ГНАУ о распоряжении КМУ от 09.09.2009 г. №1120-р
- С 1 января 2010 года вводится новая отчетность в Пенсионный фонд
- Проект Постановления КМУ «Некоторые вопросы оплаты взносов на общеобязательное государственное пенсионное страхование физическими лицами – субъектами предпринимательской деятельности, избравшими особый способ налогообложения»
- Новый раздел нашего сайта – Моя налоговая
- КМУ поддержал инициативу ГНАУ о введении общего реестра налоговых накладных
- Индекс инфляции в октябре - 100,9%
- Президент приостановил действие распоряжения КМУ от 23.09.2009 г. №1178-р «Вопросы Общего реестра налоговых накладных»
- Проект Распоряжения КМУ «Вопрос Общего реестра налоговых накладных»
- Индекс инфляции в сентябре - 100,8%
- Кабинет министров намерен утвердить пакет документов, усиливающих налоговое давление
- Распоряжение КМУ от 09.09.2009 г. №1120-р «Некоторые вопросы администрирования НДС»
- Особенности администрирования сбора за загрязнение окружающей среды в связи с изменениями законодательства (письмо ГНАУ от 22.10.2009 г. №23120/7/15-0817)
- Комитет ВР Украины относительно незаконности распоряжения КМУ от 23.09.2009 г. №1178-р «Вопросы общего реестра налоговых накладных»
- С 14 октября номер телефона консультационной линии ГНАУ будет изменен
- С предпринимателей дерут деньги уже и за подачу отчетности
- Изменения в расположении некоторых районных отделений статистики г.Киева
- С 1 октября минимальная зарплата составит 650 гривен
testtest