Наближається свято - Новий рік, а значить, наближається час дарувати подарунки. Подарунки дарують не тільки Дід Мороз і Снігуронька, але й підприємства та організації. Розглянемо, як правильно оподатковувати податком.
   
   Новорічні подарунки для дітей працівників підприємство може придбати різними способами. Найпоширеніші з них - придбання подарунків за рахунок коштів профспілкової організації, коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності або власних коштів підприємства.
   
   На сьогоднішній день законом, який регулює порядок оподаткування дитячих новорічних подарунків, є Закон України від 30.11.2000 р. N 2117-III «Про звільнення від оподаткування коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» (далі - Закон), прийнятий як виняток із загальних положень, встановлених частиною третьою статті 1 Закону України «Про систему оподаткування».
   
   В першу чергу слід зазначити, що до зазначеного Закону були внесені зміни Законом України від 19.12.2008 № 779, які набули чинності з 1 січня 2009 року.
   
   Отже, даний Закон є спеціальним і, починаючи з поточного року, діє щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.
   
   Даним Законом передбачено, що вартість святкових подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, отримані дітьми від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських (у тому числі профспілкових) організацій та створених ними закладів освіти, охорони здоров'я та культури, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб-батьків таких дітей.
   
   При цьому під дитячими святковими подарунками розуміються набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
   
   Таким чином, враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 01.01.2009 р. становив 669 грн., то неоподатковувана вартість новорічних подарунків у 2009 році (на період з 15 листопада до 31 грудня) становить 669 х 8% = 53,52 грн. На період з 1 січня до 15 січня 2010 року такий показник буде інший - в залежності від прожиткового мінімуму для працездатної особи, який буде встановлено на 1 січня 2010 року.
   
   Якщо ж подарунок коштуватиме дорожче, ніж зазначені показники, то суму перевищення його вартості над ними необхідно обкладати податком з доходів фізичних осіб за ставкою 15%.
   
   Що стосується податкового розрахунку за ф. № 1ДФ, то податкові агенти повинні подавати його тільки у випадках видачі дитячих новорічних подарунків та квитків конкретному платнику податку, в якого виникають податкові зобов'язання зі сплати податку із суми, що є різницею між фактичною вартістю подарунка і показником, який розраховується в залежності від прожиткового мінімуму.
   
   Новорічні подарунки за рахунок коштів профспілок
   
   Профспілкова організація підприємства має право дарувати дітям членів профспілки новорічні подарунки та оплачувати вартість квитків на новорічно-різдвяні заходи. Кошти на придбання новорічних подарунків, проведення дитячих ранків, повинні бути заплановані в кошторисі доходів та витрат профспілки і з метою оподаткування їх необхідно розглядати з урахуванням Закону України «Про звільнення від оподаткування коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків». Порядок видачі подарунків, придбаних за рахунок профспілкового бюджету, визначається відповідним рішенням профспілкового комітету або колективним договором.
   
   Новорічні подарунки за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
   
   Діти батьків, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (ФССВПТ), теж забезпечуються новорічними подарунками. Подарунки за рахунок коштів ФССВПТ видаються малолітнім дітям у віці до 14 років, так як, згідно ст. 6 Сімейного кодексу України, малолітніми дітьми вважаються діти у віці до чотирнадцяти років.
   
   Згідно пп. 4.3.1. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми державної матеріальної та соціальної допомоги у вигляді адресних виплат коштів та надання соціальних послуг відповідно до закону, житловими та іншими субсидіями або дотаціями, компенсаціями (включаючи допомогу по вагітності та пологах), винагородами та страхових виплат, які отримуються платником податку відповідно з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до закону. Ці доходи не відображаються в річній податковій декларації платника податку.
   
   Тому вартість дитячих подарунків, наданих за рахунок коштів ФССВПТ, не обкладається податком з доходів фізичних осіб.
   
   Новорічні подарунки за рахунок власних коштів підприємства
   
   Оподаткування доходів батьків у вигляді отриманого дитячого подарунка або квитка на новорічне свято за рахунок власних коштів підприємства має бути здійснено відповідно до вимог Закону № 889. Зокрема, у разі отримання новорічного подарунка працівником від роботодавця на інших умовах, ніж зазначено вище, вартість такого подарунка прирівнюється до додаткового блага і включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника з оподаткуванням цього доходу податком з доходів.
   
   У разі одержання подарунку на свята від особи, яка не є роботодавцем, слід зазначити: відповідно до пп. 4.2.9 ст. 4 Закону № 889, якщо додаткові блага, в тому числі безоплатно отримані товари, що надаються особою, що не є працедавцем платника податку, такі доходи прирівнюються до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.
   
   Тобто особа, яка надає подарунок, виступає податковим агентом. А це значить, що саме воно зобов'язане оподатковувати вартість подарунка на загальних підставах за ставкою 15%.
   

Комментарии

You have no rights to post comments


Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей1704
mod_vvisit_counterВчера посетителей2909
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей9674
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе25578
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей1704
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце33548
mod_vvisit_counterВсего посетителей27275985

We have: 52 guests, 1 bots online
0: 54.144.55.253
 , 
0