Розпочата прем'єром спецоперація з ліквідації вексельних розрахунків з ПДВ при імпорті терпить фіаско. Доручення повернути суб'єктам ЗЕД можливість отримувати відстрочку у сплаті ввізного ПДВ міститься в Указі Президента №155/2008, яким вводиться в дію рішення РНБО від 1 лютого про «правове регулювання відносин у сфері адміністрування ПДВ». За словами глави Секретаріату Президента Віктора Балоги, сьогодні податкові векселі - єдина можливість підтримати інвестиційний імпорт. Тому відмова від них погіршить фінансовий стан підприємств, оновлюють основні фонди, а також негативно позначиться на темпах економічного зростання країни в цілому. Втім, головна причина такого активного лобіювання повернення вексельних розрахунків криється, очевидно, в іншому. На тлі зростання заборгованості з відшкодування ПДВ (8,6 млрд. грн. на 1 лютого) скасування вексельних розрахунків на Банковій вважали просто неприпустимою. Адже сплачуючи податок «живими» грошима, підприємства одразу ж включать його в податковий кредит і виставляють заявки на відшкодування.
«Скасування податкових векселів була радикальним і неправильним кроком Кабміну», - сказав в інтерв'ю «k:» перший заступник комітету з податкової і митної політики Микола Круглов. За попередніми підрахунками Мінфіну, відновлення схеми обійдеться держбюджету в 5 млрд. грн. - саме стільки ПДВ не доберуть митники. Але глава держави своїм указом зажадав не тільки повернути векселі, але й розширити сферу їх застосування: векселі запропоновано дозволити погашати не тільки живими грошима, але і використовувати їх в якості заліку по відшкодуванню ПДВ. Бізнесу ідея глави держави подобається: опитаних «k:» керівники підприємств, що працюють з іноземними контрагентами, в один голос заявляють, що це дозволить більш ефективно планувати фінансові потоки. Скептики ж запевняють, що нові правила дозволяють взагалі не сплачувати в скарбницю ввізного ПДВ. І превентивні заходи, обумовлені Віктором Ющенком, цього не допоможуть (щоб обмежити можливі маніпуляції, уряду дано вказівку посилити відповідальність банків за вексельні доручення, видані на суму ПДВ і не погашені платником у встановлений законом термін, а також позбавити платників ПДВ права на податковий кредит у випадках, пов'язаних із здійсненням фіктивної підприємницької діяльності).
Особливо трепетно Віктор Андрійович поставився до проблеми відшкодування. Згідно з указом, до 15 березня Кабмін повинен підготувати зміни до Закону «Про податок на додану вартість», тимчасово обмежують терміни проведення документальної і камеральної перевірок для отримання відшкодування - не більше 60 днів з моменту подачі до податкової декларації з ПДВ. Якщо ж терміни відшкодування будуть зірвані, Президент пропонує виплачувати «скривдженим» підприємствам пеню з бюджету (таке правило існувало до 2005 року) - 120% від облікової ставки Нацбанку (зараз вона становить 10%).
У розмові з «k:» керівник Головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента Роман Жуковський, запевнив, що введення штрафних санкцій може стати хорошим стимулом для податкової не затягувати перевірки і вчасно проводити бюджетне відшкодування. Фіскали в свою чергу незадоволені президентською ініціативою. Це, на думку чиновників, збільшить навантаження на держбюджет і створить додатковий прецедент для зловживань. За підрахунками голови ДПАУ Сергія Буряка, в період дії пені за затримку відшкодування ПДВ грошовий доважок» до держбюджету склав близько 400 млн. грн.
Однак фінансове питання, схоже, мало турбує Президента: у своїх дорученнях Кабміну він щедрий і безкомпромісний. Згідно з указом, з 1 травня уряд зобов'язаний запровадити спрощений механізм відшкодування ПДВ для сумлінних платників податків. Таку обіцянку глава держави регулярно дає при особистих зустрічах і в ході дружніх круглих столів з інвесторами та вітчизняними олігархами. У минулому році схожим указом і силами РНБО він намагався зобов'язати ввести спрощене відшкодування і Кабмін Віктора Януковича. Але тоді це вказівку було просто проігноровано. На цей раз Віктор Ющенко буде пильно стежити за діями Кабміну. Своїм указом він зобов'язав Сергія Буряка щодня надавати йому дані про динаміку відшкодування ПДВ та надходжень до держбюджету податкових платежів. Про це ж (плюс інформація про факти порушень податкового законодавства) керівництво податкової мінімум раз в місяць буде розповідати в ефірі одного з національних телеканалів. В ході підготовки до першої програмі Президент доручив Генпрокуратурі, МВС, дпа та СБУ перевірити законність порушення і закриття у 2006-2007 роках кримінальних справ, пов'язаних з фіктивним відшкодуванням ПДВ. Протягом місяця СБУ повинна проаналізувати причини регіональних диспропорцій відшкодування ПДВ.
Крім того, Президент зобов'язав Кабмін впровадити систему електронної звітності ПДВ. Це доручення видається дещо дивним, якщо врахувати, що уряд і без цієї підказки вже прийняв рішення з 1 квітня запровадити електронну звітність по ПДВ. Втім, ще більш дивне вказівку - до 1 травня подати у Верховну Раду проект Податкового кодексу. За інформацією «k:», на сьогодні в Мінфіні немає ще жодного рядка цього документа. За словами Сергія Буряка, проект Податкового кодексу готовий на 70%. Однак мова йде про документ, який підготував попередній уряд і який абсолютно не подобається нинішньому Кабміну: кодекс Азарова, як і проект держбюджету, Юлія Тимошенко погрожувала переписати до останньої літери.
Заступник міністра з податкової і митної політики Мінфіну Денис Фудашкін в розмові з «k:» заявив, що всі доручення Президента «потребують нормативного врегулювання Верховною Радою», що найближчим часом навряд чи можливо. Не міг цього не знати і Віктор Андрійович, але в даній ситуації для нього, мабуть, важливіше розрекламувати себе як істинного дбає про потреби бізнесу, ніж докласти реальних зусиль до вирішення болючого питання покращення адміністрування ПДВ. Тема податків і інфляції стане ключовою на найближчій зустрічі Президента з прем'єр-міністром. Віктор Ющенко вимагатиме від голови Кабміну підтвердити готовність виконувати його волю і нести відповідальність за зволікання, щоб ще раз нагадати, хто ж насправді бажає підприємцям добра.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей596
mod_vvisit_counterВчера посетителей3403
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей13352
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе0
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей13352
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце24835
mod_vvisit_counterВсего посетителей27254085

We have: 53 guests, 2 bots online
0: 52.90.49.108
 , 
0