18.01.2021
Posted in Бухгалтерия - Архив сайта 2008
Перші результати аналізу електронних декларацій, що був проведений фахівцями Мінфіну, засвідчили факти використання різного роду схем розкрадання ПДВ і мінімізації сплати податків по всій Україні та виявили фірми-«метелики», через які здійснювалися зловживання. Так, лише за один місяць виявлено 171 підприємство, яке у тій чи інший спосіб здійснювало незаконні маніпуляції з ПДВ. Сума недоотриманих державою коштів лише за березень склала 2 мільярди 639 мільйонів 230 тисяч гривень!
Станом на 01.06.2008 року в Україні понад 217 тис. підприємств сплачували податок на додану вартість. Із зазначеної кількості платників лише трохи більше 4,4 тис. сплатили суму понад 0,42 млн. грн. (5/12 від 1 млн. грн.), альо загальна сума ПДВ сплаченого цими підприємствами перевищила 13,69 млрд. грн., що становить 75,9% у загальній сумі надходжень ПДВ до Державного бюджету із вироблених в Україні товарів за вказаний період. Питома ж вага цих підприємств у загальній кількості тих, що сплачують податки, складає лише 2,04 %.
Такий незначний відсоток залучених до оподаткування суб'єктів господарювання свідчить про практику широкого використання схем ухиляння від сплати податку, а фактично - його розкрадання.
Типовою є схема ухиляння, коли фірма на значні суми зменшує свої податкові зобов'язання від фірм, які не включають ці суми у свої «доходи» (останні виписують кредит, а у своїх деклараціях не показують як «доходи» (як податкові зобов'язання)).
Слід відзначити, що з метою перешкоджання встановлення шляхів мінімізації податкових платежів ділки тіньового бізнесу вдаються до різноманітних способів приховування фактичного стану промов, а саме: неподання даних щодо розшифровок податкового кредиту; включення до податкового кредиту податкових накладних з минулих періодів; перекручення індивідуальних податкових номерів постачальників; погашення поточних зобов'язань за рахунок коригування показників минулих періодів з одночасним виправленням декларацій з ПДВ попередніх періодів та імітацією великих обсягів поставок, які і коригуються у звітному періоді.
Попри ті, впроваджена процедура декларування ПДВ, що передбачає подання розшифровок зобов'язань та податкового кредиту всіма платниками податків, дозволяє тепер провести детальний аналіз, який забезпечує можливість негайно виявляти порушення та сформувати цілісну картину схем мінімізації ПДВ.
· За результатами першого такого аналізу, проведеного Мінфіном, Міністр фінансів Віктор
ПИНЗЕНИК звернувся до ДПА з проханням вжити організаційних заходів щодо активізації роботи із суб'єктами господарювання, які є кінцевими одержувачами податкової вигоди та/або задіяні в схемах створення та передачі штучно сформованого податкового кредиту.
· Керівництво Мінфіну та ДПА доручили податковій міліції перевірити кожну із 171 фірми-порушниці, а також ті компанії, що користувалися їхніми послугами.
· Також планується започаткувати практику публікування переліку фірм-«метеликів» з метою застереження перед порушеннями підприємств, які можуть користуватися їхніми послугами.
Чітке уявлення про масштаби та «географію» порушень чинного законодавства дає аналіз розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту.
Результати співставлення показників задекларованих податкових зобов'язань з ПДВ та податкового кредиту, що використали треті особини для «оптимізації» власних поточних платежів:
За підсумками березня підприємств, що мають різницю між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом, яким скористались треті особини, в розмірі понад 5 млн. грн., виявлено 171, а сама сума різниці дорівнює 2 639,23 млн грн. Тобто, лише у березні поточного року широке коло підприємств усіх без винятку галузей економіки, в тому числі підприємства державного сектору, скористались сумами податкового кредиту, сформованого так званими фірмами-«ямами» чи фірмами-«метеликами». Це фірми, які не подавали звітність або декларували незначні податкові зобов'язання, але при цьому «жваво» виписували податкові накладні (надавали величезні суми податкового кредиту).
У регіональному розрізі підприємства, що «торгували» податковим кредитом (по суті - надавали можливість приховувати податки) розподілені наступним чином за кількістю виявлених підприємств-порушників:
1. м. Київ - 51;
2. Донецька область - 34;
3. Дніпропетровська область - 30;
4. Луганська область - 17;
5. Одеська область - 11;
6. Миколаївська область - 5;
7. Харківська область - 4;
8. Київська область - 3;
9. Львівська область - 3;
10. Херсонська область - 2;
11. Хмельницька область - 2;
12. Волинська область - 2;
13. Інші області - 8.
За сумами акумульованих різниць, тобто прихованих податків, такий «рейтинг» у розрізі областей має наступний вигляд:
1. м. Київ - 733,3 млн. грн.;
2. Закарпатська область - 451,9 млн. грн.;
3. Донецька область - 413,67 млн. грн.;
4. Дніпропетровська область - 351,9 млн. грн.;
5. Одеська область - 151,7 млн. грн.;
6. Луганська область - 144,8 млн. грн.;
7. Тернопільська область - 123,9 млн. грн.;
8. Херсонська область - 45,2 млн. грн.;
9. Харківська область - 36,5 млн. грн.;
10. Волинська область - 35,5 млн. грн.;
12. Хмельницька область - 30,9 млн. грн.;
13. Інші області - майже 88 млн. грн.
Варто зазначити, що переважна більшість, а саме 62% із всіх виявлених фірм-порушниць належать до сфери контролю 12-ти районних податкових інспекцій ( 3% від усіх інспекцій).
Кінцевих одержувачів податкової вигоди від мінімізації ПДВ можна знайте в будь-якій галузі економіки: виробництво, металургійна промисловість, великі фінансово промислові групи, що здійснюють виробництво та реалізацію паливно-мастильних матеріалів, роздрібна торгівля імпортованою побутовою та комп'ютерною технікою, продажу природного газу та інших.
Комментарии
< Предыдущая | Следующая > |
---|
Следующие материалы:
- Амортизація основних засобів, внесених у статутний фонд, застосування норми 12.1.1 Закону про прибуток (лист ДПАУ від 09.10.2008 р. N 20630/7/15-0217)
- Наказ ДПАУ від 03.10.2008 р. №631 «Про рівень податкового навантаження за 3 квартал 2008 р.»
- Реєстрація платників ПДВ за новою формою заяви
- Внесені зміни у процедуру реєстрації платниками ПДВ юридичних осіб, утворених в результаті перетворення
- Приймання податкової звітності в електронному вигляді підписаної за допомогою безкоштовного програмного забезпечення накладання електронного підпису «Нотар» буде припинено з 01.01.2009 р.
- НБУ вводить додаткові заходи щодо діяльності банків
- Встановлені норми тривалості робочого часу на 2009 р.
- "Зарплатні" зміни з 1 жовтня
- Ліцензії з терміном дії до року - валові витрати, більше року - нематеріальні активи (лист ДПАУ від 17.09.2008 р. N 18813/7/15-0217)
- Внесено зміни до статистичну звітність за формою 1-підприємництво
- Індекс інфляції у жовтні
- Індекс інфляції у вересні
- ДПАУ хоче перевіряти підприємства без попередження
- Затверджено новий стандарт бухгалтерського обліку 33 "Витрати на розвідку запасів корисних копалин"
- ДПАУ хоче ввести обов'язкове надання реєстру податкових накладних в електронному вигляді
- Нові критерії для поділу юридичних осіб на малі, середні та великі підприємства
- З 18 вересня по 23 вересня 2008 р. ДПА у м. Києві проведе консультації за телефонами «гарячої лінії»
- Законопроектом «Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору» пропонується протягом 2009 р. поетапне збільшення ставок акцизного збору на спирт, лікеро-горілчану продукцію та пиво в 1,6 рази
- Роз'яснення Мінпраці щодо необхідності подання звітності до фондів соціального страхування за умови відсутності найманих працівників
- Верховна Рада України прийняв Закон «Про акціонерні товариства»
- Листом ДПА України від 30.07.2008 р. № 15352/7/16-1117 внесені зміни в податкові роз'яснення (податковий кредит з ПДВ при придбанні легкового автомобіля; відображення податкових накладних, отриманих із запізненням; передача активів підприємства згідно з розподільчим актом при його реорганізації)
- Уряд затвердив проект бюджету на 2009 р.
- Благодійні кошти для потерпілих від повені не оподатковуються
- Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону про внесення змін до Закону «Про прожитковий мінімум»
- З 1 вересня зростуть ставки акцизного збору на тютюнові вироби
- У Пенсійному фонді України розпочала роботу «гаряча» телефонна лінія
- ДПАУ впритул зайнялася впровадженням нових марок акцизного збору
- Індекс інфляції у серпні. І знову дефляція.
- Наказом Міністерства транспорту від 05.08.2008 р. №973 внесено зміни до Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті
- Наказом від 01.07.2008 р. №697/429 внесено зміни до Порядку підтвердження відомостей про фактичне вивезення товарів за межі митної території України
- Деякі питання заповнення декларації з прибутку (внески в Пенсійний фонд за лікарняними листками, повернення передоплати у разі розірвання договору купівлі-продажу)
- Індекс інфляції. У липні зафіксована дефляція.
- НБУ посилює контроль за операціями, здійснюваними для виконання зовнішньоекономічних договорів на поставку товарів без їх ввезення на митну територію України (Лист НБУ від 30.07.2008 р. N 48-011/1084-10458)
Предыдущие материалы:
- Лист ДПАУ від 25.04.2008 р. №8749/7/15-0617 (затвердження нової редакції форми податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища)
- ДПАУ не може повністю погасити борг по поверненню ПДВ
- Наказ ДПАУ N 250 від 15.04.2008 р. (оновлено порядок прийому податкової звітності)
- Нацбанк змінив процедуру купівлі-продажу іноземних валют
- Уряд планує замінити ПДВ податком від реалізації
- Кабмін вводить нові акцизні марки на алкоголь і сигарети
- Нацбанк України знизив офіційний курс долара з 5,05 грн/$1 до 4,85 грн/$1
- Постановою Мінфіну України спрощена процедура митного оформлення товарів
- Наказ Мінфіну від 05.05.2008 № 647 „Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 16.05.96 № 99” (набирає чинності з 01.06.2008 р.)
- ДПАУ претендує на фінансову звітність підприємств
- Впроваджена нова звітність про використання марок акцизного збору
- Майже втричі збільшено вартість марок акцизного збору
- Нацбанк вирішив поміняти курс гривні
- Скасовано низку норм Закону про Держбюджет-2008
- Скасовані спеціальні бланки довіреностей
- ДПАУ планує збільшити терміни перевірок
- Внесено зміни в довідник пільг
- Нові вимоги до обліку довіреностей
- Національний банк можуть підпорядкувати Кабміну
- Лист Мінфіну від 28.05.2008 р. №31-34000-10-5/20032 (скасування порядку суворого обліку бланків довіреностей)
- Індекс інфляції у березні
- До податкових адміністрацій довели план з фіктивного ПДВ
- Лист ДПА України від 09.04.2008 р. №09.04.2008 7377/7/15-0817 (звіт за забруднення навколишнього середовища за 1 квартал 2008 р.)
- Лист ДПАУ від 14.04.2008г № 7681/7/16-1117 (актуальні питання з ПДВ)
- Податкова планує зібрати в II кварталі 30 млрд грн податків
- Індекс інфляції у квітні
- Податкова ввела новий номер телефону для надання консультацій
- Графік роботи банків на свята
- ДПАУ має намір провести позапланові перевірки платників ПДВ, що подали декларацію за своїми зобов'язаннями в цілому, а не в розрізі контрагентів.
- Держпідприємництво спрощує складання фінансової звітності підприємцям
- Перенесено термін подання звітності з ПДВ за 1 квартал 2008 р.
- ДПАУ посилила відбір компаній для перевірок
- Президент України Віктор Ющенко підписав закон, що забороняє зовнішню рекламу тютюнових виробів, алкогольних і слабоалкогольних напоїв.
testtest