У розпорядженні «i» опинився проект урядової програми по скороченню негативного сальдо у зовнішній торгівлі. Кабмін має намір створити програму заміщення імпорту, а також збільшити кількість антидемпінгових, антисубсидійних та спеціальних розслідувань.
Якщо вирішити завдання скорочення розриву між зростанням імпорту проти експорту не вдасться, під загрозою опиниться стабільність гривні і темпи зростання ВВП. Причому ці два показники перебувають у прямій залежності один від одного. З одного боку, негативне сальдо торгового балансу має безпосередній вплив на ВВП, оскільки істотне перевищення імпорту над експортом призводить до зменшення номінального валового продукту. З іншого боку, на темпи зростання експорту впливає курсова стабільність - зміна курсу призведе до дестабілізації фінансового ринку, і, як наслідок, до скорочення обсягів інвестицій в економіку.
Однак Кабмін не поспішає приймати рішення для вирівнювання ситуації у сфері зовнішньої торгівлі. 9 з 17 заходів, які Кабмін планує здійснити для стримування зростання негативного сальдо торгового балансу, повинні бути завершені вже в першому кварталі поточного року. Між тим програма ще не була схвалена на міжвідомчій комісії.
Якщо ж заглибитися у заходи, які збирається зробити Кабмін, то вони не відрізняються новизною. По-перше, уряд хоче активізувати проведення антидемпінгових, антисубсидійних та спеціальних розслідувань проти імпортерів агропромислової продукції та товарів промислового виробництва. По-друге, всі галузеві міністерства мають закінчити підготовку програми імпортозаміщення по окремим галузям. По-третє, необхідно знизити мита на імпортні сировина, устаткування та комплектуючі, що використовуються у внутрішньому виробництві.
По-четверте, має бути скасовано постанову Кабміну №269 від 13 квітня 2005 р., яким вводився спрощений порядок санітарно-епідеміологічного контролю імпортних товарів. По-п'яте, Кабмін має намір заборонити виготовлення з давальницької сировини імпортного походження товарів 1-24 групи класифікатора товарів ЗЕД, серед яких товари тваринного і рослинного походження, а також алкоголь і тютюн. І, нарешті, по-шосте, уряд планує внести зміни в закон «Про податок на додану вартість», щоб обмежити використання податкових векселів при імпорті товарів.
Таким чином у програмі уряду щодо скорочення розриву між темпами зростання імпорту та експорту немає практично жодної рекомендації по стимулюванню експорту. Хоча в програмі і згадується про необхідність підготовки закону «Про експортне страхування та кредитування», на його підготовку Нацбанку, Мінекономіки та Укрексімбанку відведений весь 2008 р.
Експерти сумніваються, що при такому підході буде можливо стримати зростання негативного сальдо торгового балансу. На думку голови парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності Миколи Азарова, зростання імпорту впливає в тому числі і високий дефіцит бюджету, фінансування якого спрямовується в соціальну сферу. На думку пана Азарова, реальний рівень дефіциту бюджету не повинен перевищувати 2%.
Скасування векселів фінансист вважає і зовсім неприпустимою. «При всій багатогранності вексельного обігу, ми на такий радикальний крок не пішли. Не можна допускати необґрунтоване вимивання з обігу коштів підприємств. До речі, не чекаючи змін на законодавчому рівні, вже в січні митна служба практично припинила приймати векселі»,- говорить Микола Азаров.
На думку радника міністра економіки Сергія Яременко, основною дією щодо скорочення негативного сальдо торгового балансу має стати стимулювання внутрішнього виробництва. «Для цього в першу чергу необхідно звернути увагу на відсутність " довгих " грошей в економіці»,- вважає економіст. За його словами, Нацбанку і Мінфіну зараз потрібно всіляко стимулювати зовнішні позики підприємств і банків, так як довгих ресурсів в країні немає. «У цій ситуації вкрай важливим стає питання створення банку розвитку. Тільки субсуверенний банк під гарантії держави зможе залучати " довгі " ресурси на зовнішньому ринку в умовах рецесії у світовій економіці»,- упевнений економіст.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей522
mod_vvisit_counterВчера посетителей3403
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей13278
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе0
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей13278
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце24835
mod_vvisit_counterВсего посетителей27254011

We have: 29 guests, 3 bots online
0: 52.90.49.108
 , 
0