Голова Державної податкової адміністрації (ДПАУ) Сергій Буряк не виконав обіцянку до 1 квітня повністю погасити заборгованість по відшкодуванню ПДВ. До травня сума податку, не повернута державою підприємствам, залишилася практично незмінною - понад 8 млрд грн. Не вирішили проблему і додатково виділені Мінфіном з початку року 3,5 млрд грн., пише «Комерсант-Україна»
   
    Перебуваючи на посаді голови ДПАУ менше двох місяців, Буряк зробив свою гучну заяву - пообіцяв, що вже до 1 квітня підприємства зможуть забути про проблему заборгованості держави перед ними з відшкодування ПДВ. Про це наприкінці січня просив і президент Віктор Ющенко. Втім, він говорив лише про 8-9 місяцях для "зняття з порядку денного питання відшкодування прострочених сум".
   
    Як повідомили виданню в ДПАУ, до 1 січня 2008 року борг по ПДВ становив 8,585 млрд грн, з яких 4,033 млрд грн - прострочені понад 60 днів заявки. Ще близько 3 млрд грн глава ДПАУ оцінював як "фіктивні", які не збирався повертати. Для погашення решти заборгованості податківці попросили Мінфін збільшити річний бюджетний ресурс на відшкодування на 10-12 млрд грн (нинішній план - 24,5 млрд грн). Потреба в цих засобах ДПАУ пояснила скасуванням в початку року вексельних форм розрахунків при імпорті, що збільшило надходження до бюджету від Держмитниці і знизило кошти ДПАУ, з яких здійснюється відшкодування.
   
    У Мінфіні суми відшкодування збільшили - понад плану виділялося щомісяця понад 1 млрд грн. У підсумку за січень-квітень повернуто на 3,473 млрд грн, або 48,5%, більше плану - 10,634 млрд грн заявок до 13,802 млн грн. За весь 2007 рік було відшкодовано 18,8 млрд грн. Порівняно з січнем-квітнем 2007 року обсяги повернення ПДВ зросли в 1,9 рази, але в 1,3 рази збільшилася і фіктивна сума. За чотири місяці таких заявок виявили на 2,549 млрд грн (за 2007 рік - 7 млрд грн). Заступник голови ДПАУ Сергій Чекашкін зазначає, що в квітні Мінфін до плану в 1,7 млрд грн додав 1,2 млрд грн, а на травень поки передбачено 1,9 млрд грн. Таким чином середньомісячні заявки підприємств в 2,7 млрд грн задовольняються, впевнений чиновник: "Кожен місяць Мінфін додає нам якусь суму. Я впевнений, що так буде і надалі, якщо платежі в бюджет будуть йти з випередженням".
   
    Але і це не дозволило ДПАУ виконати обіцянку ліквідувати борг. За даними Мінфіну, до 7 травня сума ПДВ у перевірках скоротилася з початку року всього на 192,5 млн грн - до 8,393 млрд грн, а сума ПДВ з порушенням термінів перевірок - на 254,6 млн грн, до 3,779 млрд грн. Найбільші суми бюджет повинен підприємствам Києва (1,15 млрд грн), Луганської (599,83 млн грн), Київської (231,62 млн грн), Донецької (224,36 млн грн), Дніпропетровської (198,54 млн грн) і Запорізькій (182,68 млн грн) областей. Заборгованість перед ними за чотири місяці зменшилася всього на 53,5 млн грн.
   
    Тепер у ДПАУ кажуть, що для ліквідації боргу потрібна сума майже вдвічі більше від початкової - близько 20 млрд грн. "У річному перерахунку виходить на відшкодування 44,2 млрд грн. Адже на митниці зросли надходження з-за скасування векселів, а у нас - заявки на відшкодування. Але Мінфін поки не дав добро на цей ресурс, він підраховує суму виходячи з можливостей бюджету",- сказав виданню Чекашкін. Джерело в Мінфіні сумнівається в реальності виділення цієї суми, адже у ДПАУ є проблеми з адмініструванням ПДВ - понад 70% платежів за ПДВ забезпечують лише 2% підприємств. Також 1,5 млрд грн перевірених сум "зависли" з причин, відомих лише ДПАУ.
   
    Видання припускає, що в затягуванні відшкодування ПДВ можуть бути зацікавлені самі податківці, так як це дозволяє їм виконують плани збору. "Макроекономічна ситуація змінилася, і потрібно переглянути ресурс на відшкодування",- говорить керівник головної служби соціально-економічного розвитку секретаріату президента Роман Жуковський. За його розрахунками, додаткове зростання ВВП на 56 млрд грн - до 945 млрд грн - дозволить отримати в бюджет зайвих 16,8 млрд грн доходів, з яких 10 млрд грн можна було спрямувати на повернення ПДВ. Зазначимо, що в квітні ДПАУ відзвітувала про виконання планів на 110%, тоді як Держказначейство повідомило про їх невиконання на 13% у зв'язку з зростанням відшкодування ПДВ (див. учорашній " Ъ"). Аналітик Бюро економічних і соціальних досліджень Владислав Комаров вважає, що таке виконання плану ДПАУ пішла з податковою кредиту для НАК "Нафтогаз України".
   
    Щоб спробувати вирішити проблему відшкодування, ДПАУ через уряд зобов'язала всі підприємства з 1 квітня подавати в електронному вигляді розшифровку накладних по ПДВ по всім контрагентам. "Розшифровки податкового кредиту дозволять швидко виявляти випадають ланки в ланцюзі ПДВ",- упевнений Сергій Чекашкін. Перші результати очікуються в кінці травня (у квітні 3% компаній не подали ці декларації).
   
    Експерти не вірять у можливість вирішення проблеми, поки не буде введена обов'язкова подача електронної звітності або складені списки підприємств з позитивною податковою історією для автоматичного повернення ПДВ. Аналітики прогнозують зростання боргу на 300-500 млн грн щомісяця. "В уряду і парламенту зараз зовсім інші пріоритети: вибори мера Києва, президентські вибори, конституційна реформа. Податкові питання зараз неактуальні. Це буде неактуально найближчий рік",- говорить старший економіст центру "CASE-Україна" Володимир Дубровський.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей614
mod_vvisit_counterВчера посетителей3403
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей13370
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе0
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей13370
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце24835
mod_vvisit_counterВсего посетителей27254103

We have: 19 guests, 2 bots online
0: 52.90.49.108
 , 
0