Минулого тижня Державна податкова адміністрація оприлюднила проект змін до Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та деяких інших законів. Новації, за словами податківців, мають усунути наявні розбіжності між законодавчими нормами, що регулюють порядок проведення перевірок. Правознавці ж, встигли ознайомитися з документом, стверджують, що зайнятися законотворчістю фіскалів спонукало бажання розширити свої перевірочні повноваження, пише «Ділова столиця».
   
   За запевненнями керівництва ДПАУ, нинішня нормативна база, яка обумовлює перевірочні процедури, не дозволяє податківцям ефективно виконувати свої функції. «Законодавець не прислухався до наших ініціатив вивести ДПАУ зі сфери дії Закону «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», прийнятого в минулому році. Цей документ містить безліч норм, які дають можливість господарюючим суб'єктам навмисно не допускати контролюючі органи до проведення перевірок. До того ж вони йдуть врозріз з положеннями інших нормативів, у тому числі і закону про ДПАУ», - скаржаться в офісі на Львівській площі.
   
   Велика частина поправок у закон про основні засади держконтролю дублюють статті 11 Закону «Про державну податкову службу в Україні», що регулює порядок проведення планових і позачергових податкових перевірок. Крім цього, фіскали вирішили проштовхнути кілька норм, що розширюють їх повноваження. Головне нововведення законопроекту - відродження права на оперативні перевірки, які можуть проводитися без попереднього повідомлення підприємства. «У свій час підрозділи, що проводили оперативні перевірки дотримання касової дисципліни, забезпечували близько 50% всіх донарахувань. Однак закон про ДПАУ позбавив податкові органи такого права, що, на наш погляд, є суттєвою перешкодою в роботі», - говорить співробітник центрального апарату Державної податкової адміністрації.
   
   За словами президента Союзу податкових консультантів Леоніда Рубаненка, ідеєю реанімувати оперативні перевірки фіскали одержимі вже давно. ДПАУ навіть збиралася наділити підопічних такою можливістю внутрішнім наказом по установі. Але розуміючи, що відповідне положення буде успішно оскаржене в суді підприємствами, податківці вирішили діяти напевно і зафіксувати право на оперативні перевірки законодавчо.
   
   Крім того, вони хочуть отримати право зупиняти їх. «Дуже часто після початку ревізії виявляється, що продовжити її неможливо без отримання відповідей на запити з іншого регіону про діяльність контрагентів компанії або проведення зустрічної перевірки її партнерів по бізнесу. Часто, поки інспектор очікує потрібну інформацію, офіційно відведений строк проведення ревізії закінчується», - пояснюють цю ініціативу в центральному апараті ДПАУ. Згідно із законом про ДПАУ планову перевірку ревізори повинні провести за 20 днів і при необхідності продовжити її ще на 10, позачергову через 10 днів і продовжити ще на п'ять.
   
   У свою користь законотворці з ДПАУ вирішили переписати і процедуру прийняття рішень про проведення позапланових перевірок. За нині чинними нормами закону про ДПАУ вона може бути призначена в декількох випадках: коли проти співробітника податкової, яка проводила ревізію на підприємстві, розпочато службове розслідування, якщо у поданій компанією звітності виявлені неточності, у разі подання суб'єктом господарювання заявки на відшкодування ПДВ на суму понад 100 тис. грн., а також при реорганізації підприємства. Стаття 11-1 цього закону містить два що суперечать один одному положення. З одного боку, рішення про позачерговій перевірці може приймати тільки суд за поданням податкового органу, з іншого - керівник податкової. Тому фіскали найчастіше організовують ревізії без допомоги правосуддя. Але якщо в ході перевірок підприємствам донараховують податки або штрафні санкції, ті, звертаючись до суду, можуть успішно оскаржити такі рішення. Справа в тому, що стаття 4 Закону «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» говорить: якщо положення нормативу допускає двояке трактування, рішення приймається на користь суб'єкта господарювання, а не контролюючого органу. Дотримуючись цього принципу, податкова не може розпочати позапланову перевірку, попередньо не заручившись відповідним судовим рішенням. Якщо ж його немає, то і ревізія, і нараховані за її результатами санкції незаконні. «Правда, останнім часом суди закривають очі на формальні порушення податковими органами прописаних у законах процедур проведення перевірок і огріхи при складанні актів за їх підсумками. Приміром, якщо ревізія проведена безпідставно, але в результаті виявлені порушення та донараховано податки та штрафні санкції, швидше за все, суд залишить такі рішення податківців в силі», - вважає директор юридичної компанії «ЮСТ Україна» Юлія Курило. І все ж щоб підстрахуватися від неприємних несподіванок, ДПАУ вирішила ліквідувати законодавчу колізію: законопроект передбачає, що рішення про проведення позапланової перевірки може приймати тільки керівництво податкового органу.
   
   Реальні зрушення в справі ефективного податкового контролю, на думку експертів, може принести тільки перегляд функцій податкової. «Замість того щоб намагатися модифікувати цю систему, було б набагато корисніше здійснити поступовий перехід до обов'язкового аудиту податкової і фінансової звітності суб'єктів підприємницької діяльності. Безумовно, це спричинить за собою накладення на аудиторів невластивої їм поки контролюючої функції, у тому числі зобов'язання інформувати ДПАУ про виявлені порушення, а також збільшить видатки бізнесу, пов'язані з оплатою послуг аудиторів. Однак, враховуючи поправки в Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» (законопроект прийнято в першому читанні 25 вересня), на аудиторів і так будуть покладені зобов'язання по внутрішньому фінансовому моніторингу, з усіма витікаючими звідси наслідками», - говорить радник юридичної фірми «Саєнко Харенко» Дмитро Корбут.

Комментарии

You have no rights to post comments


Следующие материалы:
Предыдущие материалы:

testtest

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня посетителей5437
mod_vvisit_counterВчера посетителей3403
mod_vvisit_counterЗа неделю посетителей18193
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе0
mod_vvisit_counterЗа месяц посетителей18193
mod_vvisit_counterВ прошлом месяце24835
mod_vvisit_counterВсего посетителей27258926

We have: 99 guests, 2 bots online
0: 3.92.28.52
 , 
0